islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DETI SME NEUČILI SPOLUPRÁCI A KRITICKÉMU MYSLENIU, IDEME TO ZMENIŤ – Arnold Kiss, spoluautor reformy vzdelávania v relácii Doslo…

DETI SME NEUČILI SPOLUPRÁCI A KRITICKÉMU MYSLENIU, IDEME TO ZMENIŤ
– Arnold Kiss, spoluautor reformy vzdelávania v relácii Doslova v HNtelevízií priblížil detaily pripravovaných zmien.

Čo čaká naše školy po novom?
✅Zmení sa rola učiteľa. Učiteľ je ten, kto by mal vedieť, ako deti zaujať a motivovať. Nový program nebude diktovať, akými aktivitami učivo žiakom priblížiť. Učiteľ si tak bude môcť slobodne zvoliť, aké postupy a formy využije. Napríklad aj zážitkové vyučovanie namiesto 45-minútovej hodiny.
✅Kľúčová bude podpora učiteľov, aby pri novom vzdelávacom programe neboli hodení do vody bez pomoci. Školy a učitelia dostanú adresnú podporu prostredníctvom krajských pracovísk NIVaM a Regionálnych centier podpory učiteľov. Tiež budú mať k dispozícii ukážkové školské vzdelávacie programy. Od apríla do júna budeme pre učiteľov a riaditeľov realizovať webináre a infosemináre, na ktorých sa dozvedia všetky detaily a potrebné informácie o zavádzaných zmenách.
✅Vzdelávanie v základných školách bude aj naďalej prebiehať v 9 ročníkoch, rozdelených na prvý a druhý stupeň. Zmena nastáva v predĺžení prvého stupňa na päť ročníkov a skrátení druhého
stupňa na štyri ročníky. Táto zmena vychádza z poznatkov vývinovej psychológie. Poznávacie schopnosti žiakov sa vyvíjajú tak, že optimálna dĺžka primárneho vzdelávania je 5 až 6 rokov, čo sa odráža aj vo vzdelávacích systémoch veľkej väčšiny vyspelých krajín.
✅Vzdelávacie cykly pomôžu aj žiakom, ktorí potrebujú viac času na prebratie látky ako ich spolužiaci.
✅Učitelia dostanú priestor, aby mohli rozvíjať u žiakov aj takzvané „mäkké“ zručností. Napríklad deti sa budú učiť riešiť konflikty, vedieť lepšie a efektívnejšie spolupracovať so spolužiakmi. To ich pripraví aj na samotný život v dospelosti.

🆕Zmeny prirodzene vyvolávajú aj obavy a nedorozumenia.
Diskusiu vzbudila aj téma Vzdelávanie o sexualite človeka. S ohľadom na bezpečnosť a najlepší záujem detí aktuálne prebieha k tejto téme odborná diskusia.

🌐Celý rozhovor si môžete pozrieť prostredníctvom linku https://hnonline.sk/tv/relacie/doslova/96069464-spoluautor-noveho-vzdelavania-na-skolach-deti-sme-neucili-spolupraci-a-kritickemu-mysleniu-ideme-to-zmenit?fbclid=IwAR3kn9jgVKsiVOGdxghDfNJqlTrg8O0X0OyNXvB9Le7-IeyQSJTXPcvsFxw

🌐 Zaujíma vás, ako sa zmení vyučovanie na základných školách?
Viac informácií o príprave reformy sa dozviete aj na stránke www.vzdelavanie21.sk


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *