islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Dnes, 21. marca, je Medzinárodný deň lesov. Témou tohto roku je Les a zdravie. 🌳 🌲 🌿 Lepšia kvalita životného prostredia v lesn…

Dnes, 21. marca, je Medzinárodný deň lesov. Témou tohto roku je Les a zdravie. 🌳 🌲

🌿 Lepšia kvalita životného prostredia v lesných oblastiach výrazne pozitívne prispieva k ľudskému zdraviu. Z hľadiska priamych účinkov má prechádzka v lese pozitívny vplyv na:
✅ nervovú sústavu
✅ krvný tlak
✅ pomáha predchádzať chronickým problémom ako je obezita či depresia
✅ prispieva tiež k zotaveniu z vyčerpania spôsobeného stresom
✅ môže zlepšiť kvalitu spánku
✅ má pozitívny vplyv aj na emocionálny stav človeka

Lesy majú preukázané pozitívne účinky na fyzické, duševné a sociálne zdravie, ako aj na individuálnu pohodu, čo je dôležité aj počas kríz, akou je napríklad pandémia COVID-19.

🟢Lesy poskytujú ekosystémové služby, ako sú najmä čistá voda a čistý vzduch. Netreba však zabúdať ani na skutočnosť, že sú tiež ochranou pred prírodnými nebezpečenstvami. Pozitívny vplyv však majú aj pre ľudí ďaleko od lesov, vrátane mestského obyvateľstva. 👌 Mnohé z potravín, výživových doplnkov a liekov 💊, na ktoré sa dnes spoliehame, pochádzajú práve z lesov.

⚠️ Od roku 1990 svet stratil 420 miliónov hektárov lesa, čo je oblasť väčšia ako India, pričom odlesňovanie pokračuje rýchlosťou približne 10 miliónoch hektárov ročne, najmä v dôsledku poľnohospodárskej expanzie. 🤝Ochrana lesov, ich udržateľné hospodárenie prírode blízkymi postupmi a obnova lesov sú preto základnými predpokladmi pre zvrátenie tohto negatívneho trendu. Aj to je dôvodom, že politiky OSN a Európskej únie kladú čoraz väčší dôraz práve na lesy, ktoré majú nezastupiteľné miesto aj v boji proti klimatickej zmene a pri zastavení straty biodiverzity.

🤝 Na Slovensku máme na rozdiel od množstva iných krajín šťastie, že naše lesy sa stávajú stabilnejšími než doteraz, prostredníctvom zvyšovania ich ochrany a zavádzaním nových, prírode blízkych postupov v ich obhospodarovaní. Tie rešpektujú prírodné procesy založené na bohatej druhovej a vekovej rozmanitosti stromov v lesoch. Obrovskou výzvou do budúcnosti však zostáva pre Slovensko ich obnova tak, aby svoje funkcie plnili, čo najlepšie. S touto výzvou sa však musíme všetci popasovať, aby tu lesy zostali ako trvalé dedičstvo našim nasledujúcim generáciám.

#les #forest #strom #Slovensko #priroda #turistika #zdravie #pohoda #nostress #ticho #vzduch #voda #pôda #mžpsr


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *