islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Dnes, 5. decembra si pripomíname Svetový deň pôdy.🤝 Aj v malom množstve zdravej pôdy sa ukrývajú milióny mikroorganizmov. ✅ Či u…

Dnes, 5. decembra si pripomíname Svetový deň pôdy.🤝 Aj v malom množstve zdravej pôdy sa ukrývajú milióny mikroorganizmov. ✅ Či už ide o dážďovky, chrobáky, huby, či baktérie, rozmanitosť dáva pôde jej život.

❕ Čo dnes ohrozuje stratu rozmanitosti života v pôde?

1️⃣ Zmena využívania pôdy
Z menších polí obkolesenými prirodzenými prírodnými hranicami sa prešlo na veľkoplošné obhospodarovanie ťažkou technikou s cieľom zvýšiť úrodnosť plodín. To taktiež kladie vysoké požiadavky na využitie živín z pôdy. Veľký tlak je na pôdu vyvíjaný aj zo strany priemyselnej výroby. Na úkor kvalitnej úrodnej pôdy sa stavajú veľké sklady či logistické centrá.

2️⃣ Odvodňovanie a vysušovanie území
V minulosti sa pôda vysúšala a odvádzala z krajiny za účelom zisku ornej pôdy. Posledné roky však ukazujú, ako je dôležité vodu v krajine udržať a častejšie sa hovorí o revitalizačných projektoch, ktoré vychádzajú z princípov prírodných procesov na zadržiavanie vlahy. Predchádza sa tak napríklad vodnej erózii, teda odplavovaniu vrchnej humusovej a najúrodnejšej časti pôdy počas čoraz silnejších zrážok.

3️⃣ Znečistenie a chemizácia
V dôsledku intenzívneho poľnohospodárstva dochádza k veľkému odčerpávaniu živín z pôdy. Živiny sa z pôdy strácajú aj pri úbytku humusu, čo je často nahrádzané priemyselnými hnojivami. Tie by však mali byť aplikované v správnej miere bez zbytočného prehnojovania. Pôda je prírodný filter a škodlivé látky sa v nej vedia udržať veľmi dlho a môžu sa do nej dostávať aj prostredníctvom znečistenej vody.

4️⃣ Intenzívne poľnohospodárstvo
Výkonnejšia technika dovoľuje vyšší záber na pôdu, čo umožnilo veľkoplošné pestovanie a vznik monokultúr veľkých aj niekoľko desiatok hektárov. Narušila sa tak biodiverzita poľných ekosystémov, ale aj ekosystémov skrytých pod povrchom. Práve pôdne mikroorganizmy tvoria živiny potrebné pre jednotlivé plodiny🌱. Tak isto je k dispozícii väčšie množstvo chemických prípravkov, ktoré sú aj v dôsledku nedostatku organických hnojív a výskytu nových škodcov viac používané.

✅Nové opatrenia k ochrane pôdy
Minulý rok bola schválená Európskou komisiou Stratégia EÚ v oblasti pôdy do roku 2030 – využívanie prínosov zdravej pôdy v prospech ľudí, potravín, prírody a klímy. V súčasnosti sa dostáva do popredia tzv. 🟢regeneratívne poľnohospodárstvo, ktoré využíva len minimálne zásahy do pôdy, bezorbové alebo minimalizačné obrábanie a väčšie zapojenie medziplodín a krycích plodín ako je to pri konvenčnom poľnohospodárstve. V súvislosti s regeneratívnym poľnohospodárstvom súvisí aj zachytávanie uhlíka v pôde, ktoré sa považuje za jeden z účinných nástrojov ovplyvňovania globálneho otepľovania.

ℹ️ V rámci nového strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky, ktorý bol pre Slovensko schválený dňa 24.11. 2022 budú k dispozícii dotácie na celofarmové eko-schémy, ktoré zahŕňajú práve aj zlepšenie pôdnej štruktúry, vymedzenie neprodukčných plôch a ich vysiatím zmesou pre opeľovače,🦋🐝 návrat k vytváraniu vetrolamov na poliach podporou výsadby stromov, ktoré zabezpečia, že pôda nebude ohrozovaná veternou eróziu a nadbytočným vysúšaním. Aj zmeny v krajine, ktoré na prvý pohľad nesúvisia priamo s pôdou, môžu mať veľký vplyv na jej ochranu. 🌳

#mžpsr #pôda #zem #voda #rastliny #Slovensko


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *