Dnes je Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách, ktorý nám ma pripomínať, že ide o rozšíré a ničivé porušovanie ľudsk…
Dnes je Medzinárodný deň proti násiliu páchanému na ženách, ktorý nám ma pripomínať, že ide o rozšíré a ničivé porušovanie ľudských práv spojené s poškodzovaním zdravia. Môže mať rôzne podoby – fyzické, emočné, ekonomické, ale najčastejšie sa prejavuje formou sexuálneho násilia.
Prečo je to problémom aj pre zdravotníctvo? Násilie môže vážne negatívne ovplyvniť krátkodobé a dlhodobé fyzické, duševné, sexuálne a reprodukčné zdravie žien. Ovplyvňuje tiež ich deti a jeho následky môžu byť až smrteľné.
Vedie tiež k nechcenému tehotenstvu, umelým potratom, gynekologickým problémom a sexuálne prenosným infekciám. Násilie páchané na ženách v tehotenstve zvyšuje pravdepodobnosť potratu, predčasného pôrodu a rodeniu detí s nízkou pôrodnou hmotnosťou.
U žien, ktoré zažívajú intímne partnerské násilie, je takmer dvakrát vyššia pravdepodobnosť výskytu depresie a problémov s alkoholom, fajčením a zneužívaním drog. https://bit.ly/3fASw2W Akákoľvek forma násilia však môže viesť aj k posttraumatickému stresu a iným úzkostným poruchám. Ťažkosti so spánkom, poruchy stravovania a pokusy o samovraždu sem zaradzujeme tiež.
Podľa štúdie Agentúry Euróspkej únie pre základné práva vyplýva, že štvrtina slovenských žien zažila násilie od bývalého partnera a 12% od súčasného partnera. https://bit.ly/3l9Cjpo Tieto čísla sú iba špičkou ľadovca, pretože tento druh násilia zostáva z dôvodu stigmy a hanby, ktorá ich obklopuje, z veľkej časti neohlásený. Výsledkom je, že mnoho páchateľov zostáva nepotrestaných.
Ak ste sa v tomto opise našli, nemlčte. Zavolajte na bezplatnú NON-STOP linku pre ženy zažívajúce násilie: 0800 212 212, alebo napíšte na linkaprezeny@ivpr.gov.sk
Viac na: www.zastavmenasilie.gov.sk #zastavmenasilie
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook