islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DNES PRED 53 ROKMI SA UPÁLIL JAN PALACH Vo štvrtok 16. januára 1969 krátko po poludní sa na rampe pražského Národného múzea na …

DNES PRED 53 ROKMI SA UPÁLIL JAN PALACH

Vo štvrtok 16. januára 1969 krátko po poludní sa na rampe pražského Národného múzea na protest proti okupácii Československa a nastupujúcej normalizácii polial benzínom a zapálil Jan Palach. O tri dni na následky ťažkých poranení zomrel. Podľa dnešných výskumov si v tom čase siahlo z politických dôvodov na život 29 občanov Československa, sedem z nich zomrelo.

Samozrejme, bezcitní komunisti vo svojom „Poučení z krízového vývoja v strane a spoločnosti po XIII. zjazde KSČ“ ešte aj tento akt osobného protestu za cenu obete vlastného života proti ich znásilneniu slobody hodili na hlavu pravice a kontrarevolúcie.

Jan Palach chcel svojou osobnou, najvyššou, obeťou prebrať spoločnosť z letargie. My od 89 žijeme v demokratickej spoločnosti a je stále v našich rukách, ako bude vyzerať. Treba si jeho obeť dobre pamätať a pripomínať si ju. Aby sme nedopustili také pokrivenie demokracie, ktoré by tých najcitlivejších z nás priviedlo k takýmto formám protestu. Je to naša zodpovednosť.

#janpalach


Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *