islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Dnes sa dominanty niektorých miest v SR rozsvietia na ružovo, aby pripomenuli ženám výzvu od tých kamarátok, mám, sestier či bab…

Dnes sa dominanty niektorých miest v SR rozsvietia na ružovo, aby pripomenuli ženám výzvu od tých kamarátok, mám, sestier či babičiek, ktoré toto ochorenie už prekonali: „Ženy Slovenska, starajte sa o svoje zdravie správnou životosprávou a účasťou v skríningovom mamografickom programe!“

Mamografické vyšetrenie je bezbolestné a bezpečné. Ženám so zvýšeným rizikom rakoviny prsníka sa odporúča absolvovať ho každý rok. „Mamografické vyšetrenie dokáže odhaliť prípadný nádor v najvčasnejších štádiách, kedy prichádza do úvahy prsník zachraňujúca operácia, často bez potreby chemoterapie. Absolvované vyšetrenie môže zachrániť život,“ hovorí MUDr. Alena Kállayová

Na Slovensku je ročne diagnostikovaná rakovina prsníka 3000 ženám, a z toho ju má až 30% v pokročilom metastatickom štádiu. Tretina žien sa z ochorenia nevylieči a na Slovensku tak umrie v priebehu jedného roka na rakovinu prsníka približne 1000 žien. Ak by sa mamografického skríningu zúčastnilo 70–75% žien, bolo by možné znížiť úmrtnosť na rakovinu prsníka o 30–35%. https://www.noisk.sk/skrining/laicka-verejnost

Ružová stužka n.f. a EuropaDonna Slovakia spoločne s OZ Amazonky vykonávajú dlhodobo vzdelávanie verejnosti o prevencii rakoviny prsníka správnou životosprávou, športom, či samovyšetrením prsníkov. Viac o vhodnej prevencii si môžete prečítať tu http://www.ruzovastuzka.sk/ alebo tu: https://www.preventivne.sk/aktuality/ruzovy-oktober-patri-prevencii-rakoviny-prsnika.html

Celoplošný, štátom garantovaný mamografický skríning, môže tento stav výrazne zlepšiť, čo je aj cieľom Národného onkologického programu na roky 2021–2025, schváleného vládou SR pred približne 3 mesiacmi. Náš rezort sa k tejto výzve pripája.

Vďaka Národnému onkologickému programu a spolupráci s NOI – Národný onkologický inštitút , ústavnými zdravotníckymi zariadeniami či mnohými neziskovými organizáciami sa môže venovať realizácii akčných plánov na prevenciu, včasnú diagnostiku, diagnostiku, liečbu, rehabilitáciu, podpornú aterminálnu starostlivosť, ako aj výskum zameraný na hľadanie inovatívnych riešení a hodnotenie výsledkov.

Slovensko sa pomocou akčných plánov zaväzuje zlepšiť organizáciu a poskytovanie zdravotníckych služieb v rámci prevencie a kontroly onkologických ochorení.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *