islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Je smutnou realitou, že ešte aj dnes, v roku 20…

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Je smutnou realitou, že ešte aj dnes, v roku 2021, sú ženy stále častými obeťami násilia a diskriminácie. A neraz tiež terčom úbohých útokov na ich dôstojnosť, ako ukázal nedávny prípad hejtu, ktorý sa na internete vyvalil na speváčku Simu Magušinovú len pre jej vieru.
Žiaľ, v čase pandémie sa štatistiky útokov na ženy, aj tu u nás na Slovensku, zhoršujú. Počet trestných činov týrania blízkej osoby stúpol za minulý rok, ktorý bol výrazne poznačený koronakrízou a lockdownami, takmer o 20 %. Celkovo bolo vlani za tieto činy vedených 279 trestných stíhaní. Ale to je pravdepodobne len zlomok zo všetkých prípadov násilia, ku ktorému dochádza každodenne v mnohých rodinách za zatvorenými dverami. Podľa štatistík bývajú najčastejšími páchateľmi muži vo veku 31 – 40 rokov a obeťami sú zväčša manželky, partnerky a deti.
Prosím, nebuďme preto hluchí a slepí, keď také niečo zaregistrujeme v našom okolí. Krik, ktorý sa ozýva spoza susedových dverí, nemusí byť iba bežná hádka. Obete partnerského a domáceho násilia málokedy naberú odvahu požiadať o pomoc. Nenechajme ich v tom samé, pomôžme im, ak treba, tak aj oznámením na políciu.
Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách je pripomienkou násilnej smrti troch sestier – Patrie, Minervy a Marie Teresy Mirabalových, ktoré boli výraznými odporkyňami diktatúry generála Rafaela Trujilla v Dominikánskej republike. Dňa 25. novembra 1960 zahynuli všetky tri sestry pri autonehode, ktorú zinscenoval diktátorský režim.


Autor správy, foto a správu publikoval Veronika Remišová on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *