islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách. Veronika Remišová Je smutnou realitou, že eš…

Dnes si pripomíname Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách.

Veronika Remišová
Je smutnou realitou, že ešte aj dnes, v roku 2021, sú ženy stále častými obeťami násilia a diskriminácie. A neraz tiež terčom úbohých útokov na ich dôstojnosť, ako ukázal nedávny prípad hejtu, ktorý sa na internete vyvalil na speváčku Simu Magušinovú len pre jej vieru.

Žiaľ, v čase pandémie sa štatistiky útokov na ženy, aj tu u nás na Slovensku, zhoršujú. Počet trestných činov týrania blízkej osoby stúpol za minulý rok, ktorý bol výrazne poznačený koronakrízou a lockdownami, takmer o 20 %. Celkovo bolo vlani za tieto činy vedených 279 trestných stíhaní. Ale to je pravdepodobne len zlomok zo všetkých prípadov násilia, ku ktorému dochádza každodenne v mnohých rodinách za zatvorenými dverami. Podľa štatistík bývajú najčastejšími páchateľmi muži vo veku 31 – 40 rokov a obeťami sú zväčša manželky, partnerky a deti.

Prosím, nebuďme preto hluchí a slepí, keď také niečo zaregistrujeme v našom okolí. Krik, ktorý sa ozýva spoza susedových dverí, nemusí byť iba bežná hádka. Obete partnerského a domáceho násilia málokedy naberú odvahu požiadať o pomoc. Nenechajme ich v tom samé, pomôžme im, ak treba, tak aj oznámením na políciu.
Medzinárodný deň za odstránenie násilia páchaného na ženách je pripomienkou násilnej smrti troch sestier – Patrie, Minervy a Marie Teresy Mirabalových, ktoré boli výraznými odporkyňami diktatúry generála Rafaela Trujilla v Dominikánskej republike. Dňa 25. novembra 1960 zahynuli všetky tri sestry pri autonehode, ktorú zinscenoval diktátorský režim.


Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *