islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DOMÁCE NÁSILIE A ONLINE PODVODY: NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY OBČANOV AJ POČAS VIANOC Nárast počtu trestných činov páchaných v online …

DOMÁCE NÁSILIE A ONLINE PODVODY: NAJČASTEJŠIE PROBLÉMY OBČANOV AJ POČAS VIANOC

Nárast počtu trestných činov páchaných v online prostredí či počet prípadov domáceho násilia počas pandémie evidujú pracovníci informačných kancelárií pre obete trestných činov. Na kancelárie sa len počas decembrových sviatkov od roku 2019 do 20. decembra 2021 obrátilo v priemere 50 občanov ročne. Pracovníci budú občanom k dispozícii aj zvyšok roka počas otváracích hodín.

ℹ️ Informačné kancelárie sa nachádzajú na okresných úradoch/klientskych centrách, a to v každom krajskom meste a vybraných okresných mestách. Občanom poskytujú bezplatné konzultácie a sprostredkúvajú odbornú pomoc.

❗️Keďže sa počet trestných činov páchaných v online prostredí za posledné obdobie zvýšil, zo skúseností odborníkov z odboru Prevencia kriminality kancelárie MV SR predpokladáme, že podvodníci môžu „úradovať“ aj počas vianočných sviatkov. Vyhľadávajú predovšetkým osoby, ktoré sú osamelé, a zneužívajú ich dôveru.

Najčastejšie sa pracovníci stretávajú s prípadmi online podvodných predajov a legendami typu: „americký vojak“ či „falošný lekár“ a tiež s online komunikáciou so sexuálnym pozadím s cieľom vydierať obeť.

Časté sú tiež prípady týrania seniorov rodinnými príslušníkmi.

ℹ️ Kontakty nájdete TU:
https://prevenciakriminality.sk/p/potrebujem-pomoc
Odporúčame vopred sa objednať e-mailom alebo telefonicky.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *