islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

DOZORNÁ RADA TIPOSU DODATOČNE SCHVÁLILA ODMENU PRE OBVINENÉHO EXŠÉFA: ŽIADAME ODPOVEDE ➡ Náš podpredseda Tomáš Merašický včera …

DOZORNÁ RADA TIPOSU DODATOČNE SCHVÁLILA ODMENU PRE OBVINENÉHO EXŠÉFA: ŽIADAME ODPOVEDE

➡ Náš podpredseda Tomáš Merašický včera na základe podnetu upozornil na kauzu dodatočne schválenej odmeny pre obvineného exšéfa Tiposu. Prípad má stále vážne nezodpovedané otázniky – odpoveď, že v tomto roku nebola vyplatená žiadna odmena, nestačí.

Preto sa ďalej pýta:

👉 Prípad má množstvo nezodpovedaných otázok. Informácie, ktoré sme dostali, hovoria, že dozorná rada aktivovala odmenu pre pána Kaňku tak, aby bola sprocesovaná do 31. mája 2023.

❓ Pýtame sa, o čom teda rozhodovala dozorná rada?
❓ Prečo rozhodovala 4. 4. 2023, teda takmer rok po tom, ako pán Kaňka odstúpil pre podozrenie z trestného činu daňových podvodov?
❓ O čom rozhodovala dozorná rada dokonca na druhý pokus?
❓ Ak odmena nebola vyplatená v tomto kalendárnom roku, pýtame sa: ide o dodatočné schválenie odmeny, ktorá bola formou preddavku vyplácaná ešte vlani? Ak to tak bolo, išlo by o iný formálny úkon, ale stále o odmenu.
❓ Prečo bol až v tomto roku 2023, keď sa uzatváral účtovný rok, podaný návrh na dozornú radu – na podnet terajšieho generálneho riaditeľa a predsedu predstavenstva, aby boli dodatočne pánovi Kaňkovi tieto finančné prostriedky uznané?
❓ Boli už peniaze na účte, a teda bolo potrebné vytvoriť mechanizmus, na základe ktorého je možné ponechať si finančné prostriedky?

❗Ide o mimoriadne závažné otázky, ktoré nemôžu zostať nezodpovedané a kauzu nie je možné odbiť vetou, že v tomto roku nebola vyplatená žiadna odmena. Opätovne žiadame jasné vysvetlenie.

👉 Ministerstvo financií hovorí, že pánovi Kaňkovi nevyplatilo tantiémy – tie naozaj vypláca rezort. Ale odmeny vypláca Tipos, a tieto odsúhlasila dozorná rada. Podľa medializovaného dokumentu zároveň ministerstvo o neodsúhlasení tantiémov rozhodlo 6. júna, teda po termíne 31. mája, do ktorého mala byť podľa záverov dozornej rady sprocesovaná odmena. Dozorná rada zastupuje akcionára, v tomto prípade spoločnosť Tipos, ktorá spadá pod Ministerstvo financií.

👉 Zároveň pripomíname aj druhú rovinu a žiadame, aby Národný inšpektorát práce preveril, či v Tipose nedochádza k neštandardne veľkému počtu a opakovanému zamestnávaniu ľudí na dohodu.

👉 Predsedu hospodárskeho výboru NR SR Petra Kremského žiadame, aby v prípade zvolal mimoriadny hospodársky výbor a prešetril nezodpovedané skutočnosti ku kauze Tiposu tak, ako sa to rozhodol urobiť v inej téme, na ktorej mu osobne záleží. Na téme transparentnosti v procesoch týkajúcich sa nominanta jeho kolegov mu azda nezáleží? Očakávame, že témou a jej prešetrením sa bude zaoberať aj minister financií.

Záznam tlačovky, na ktorej Tomáš Merašický otvoril tému: https://fb.watch/lMWTdjbefz/


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *