Drop na Slovensku živorí, potrebuje pomoc ľudí. 🐦 ✅ Drop veľký je najväčší európsky vtáčí druh, schopný vzlietnuť. Na Slovensku…
Drop na Slovensku živorí, potrebuje pomoc ľudí. 🐦
✅ Drop veľký je najväčší európsky vtáčí druh, schopný vzlietnuť. Na Slovensku bol kedysi bežný, dnes sa vyskytuje už len na jedinej lokalite na hraniciach Slovenska, Rakúska a Maďarska. Drop u nás hniezdi ojedinele a práve aktuálne obdobie je kľúčové – prebieha výber partnera a vhodného hniezdneho teritória. V tomto období je potrebné minimalizovať vyrušovanie, na ktoré je drop citlivý. 🤫Slovenskí odborníci preto prosia ľudí o dodržiavanie pravidiel ochrany prírody. Spolu s maďarskými kolegami plánujú množstvo aktivít, ktoré zlepšia hniezdne i potravné podmienky pre vtáctvo, a zároveň vytvoria nové možnosti pre návštevníkov územia.
👉„Drop bol kedysi na Slovensku bežným druhom, ešte v roku 1956 ich u nás žilo 1165, prevažne v juhozápadnej časti krajiny. Drastické zmeny v poľnohospodárstve, nástup chémie, zánik drobných políčok či úhorov, zavedenie veľkoplošných 🌱 monokultúr, znamenali zničenie prostredia kde dropy hniezdili a nachádzali potravu. Navyše, do krajiny pribudla sieť elektrických vedení a vták s tak veľkou hmotnosťou ako drop, až do 18 kg, sa im nedokázal včas vyhnúť, dochádzalo teda k osudným nárazom,“ hovorí Radovan Michalka, riaditeľ správy Chránenej krajinnej oblasti Dunajské luhy.
ℹ️ „Na Sysľovských poliach usmerňuje zákon pohyb návštevníkov tak, aby nedošlo k rušeniu vtáctva. Nakoľko ide o atraktívne územie na trojhraničí, medzi našimi prioritami v najbližšom období je výrazné zlepšenie
súčasného stavu aj pre návštevníkov a to vytvorenie infraštruktúry pre turistov v menej citlivých častiach územia a naopak zníženie vyrušovania v cenných častiach CHVÚ. Lokalitu pravidelne sledujeme a veľmi nás teší, že oproti minulým dvom rokom, kedy príroda zažívala nápor z dôvodu prísnych Covid opatrení, sme tu zatiaľ tento rok zaznamenali nižšiu návštevnosť mimo povolenej trasy,“ informuje Jozef Chavko z Ochrany dravcov na Slovensku. 🦅
zdroj fotografie: FB Großtrappe Otis tarda – Rotmilan Milvus milvus und Co.
#mžpsr #ochranavtáctva #príroda #Slovensko #drop
Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook