islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

GESTO, KTORÉ ZACHRAŇUJE ŽIVOTY: ČO ROBIŤ, KEĎ UVIDÍM SIGNÁL DOMÁCEHO NÁSILIA (3.) Neželaným následkom pandémie koronavírusu a n…

GESTO, KTORÉ ZACHRAŇUJE ŽIVOTY: ČO ROBIŤ, KEĎ UVIDÍM SIGNÁL DOMÁCEHO NÁSILIA (3.)

Neželaným následkom pandémie koronavírusu a nevyhnutných preventívnych opatrení bol nárast počtu prípadov domáceho násilia. Karanténne opatrenia a sociálna izolácia spôsobili, že násilníci boli v nepretržitom kontakte s ich obeťami. Riziko emocionálneho, fyzického alebo sexuálneho násilia znásoboval fakt, že pri izolácii neexistoval spôsob, ako by iné osoby dokázali spozorovať znaky násilia a podať pomocnú ruku.

Medzinárodné gesto #signalforhelp predstavuje bezpečný spôsob, ako požiadať o pomoc v ťažkej situácii domáceho násilia. Obeť ho môže jednoducho použiť napríklad pri videohovore bez toho, aby zanechala digitálnu stopu, alebo pri priamom kontakte s inou osobou.

Gesto je jednoduché, stačí použiť jednu ruku – zdvihnite ruku, otočte smerom ku kamere alebo osobe, skrčte palec a schovajte ho do dlane. Potom okolo neho ohnite ostatné prsty.

AKO POSTUPOVAŤ, KEĎ SIGNÁL SPOZORUJETE

➡ Bezpečne kontaktujte osobu, ktorá signál použila. Informujte sa, čo potrebuje a čo si želá, aby ste spravili.
➡ Osobe poskytnite podporu. Nechajte si vysvetliť jej situáciu, pozorne počúvajte a nechajte ju, nech vám povie, čo od vás potrebuje.
➡ Pýtajte sa jednoduché otázky, na ktoré je možné odpovedať áno alebo nie. Tieto otázky znížia riziko v prípade, že niekto počúva váš rozhovor. Môžete sa napríklad opýtať, či je osoba momentálne v bezpečí alebo či je zranená, či si praje, aby ste kontaktovali políciu, či si vie pomoc privolať sama alebo či má možnosť odísť do bezpečia.
➡ Ak to situácia vyžaduje, môžete využiť aj iné formy komunikácie, napr. prostredníctvom sociálnych sietí, správ alebo e-mailu. Pre prípad, že si spoločnú konverzáciu môže niekto pozrieť, pokúste sa pýtať všeobecnejšie otázky, napr. ako sa osoba má, či jej viete s niečím pomôcť alebo nech sa s vami spojí, keď bude môcť.
➡ Ak je osoba v priamom ohrození zdravia alebo života, ihneď volajte políciu na linke 158 alebo iné záchranné zložky.

Osobu sa vždy snažte podporiť a uistiť, že za násilie nie je nikdy zodpovedná ona, ale osoba, ktorá ho pácha.


Autor správy, foto a správu publikoval Polícia Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *