islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Hlásenia občanov aj fotky, ktoré nedávno kolovali sociálnymi sieťami, poukazujú na nepríjemné aj ohrozujúce správanie v parku na…

Hlásenia občanov aj fotky, ktoré nedávno kolovali sociálnymi sieťami, poukazujú na nepríjemné aj ohrozujúce správanie v parku na Račianskom mýte. Je jedno, či ide o človeka s domovom alebo bez domova, nemôžeme tolerovať, správanie jednotlivcov, ktorí obťažujú alebo znepríjemňujú pobyt vo verejnom priestore iným obyvateľom. V žiadnom prípade však pritom nemôžeme voliť riešenia spojené so svojvoľným násilím a fyzickou agresiou zo strany SBS, o akých nás tiež informovali viacerí obyvatelia. Na riešenie neprijateľného správania vo verejnom priestore sú mechanizmy, ktoré potrebujeme využiť a sú aj zložky, ktoré ich majú vykonávať – mestská a štátna polícia, terénna sociálna práca.

Je jasné, že komplikovaná situácia v parku na Račianskom mýte si vyžaduje komplexný prístup a zdanlivo rýchle ale zároveň účinné riešenia jednoducho nie sú. Tieto dni sme preto s Mestskou časťou pripravovali plán spoločného postupu na nasledujúce mesiace. Vďaka viacerým novým opatreniam, ktoré spoločne zrealizujeme by sa park mal opäť stať bezpečným verejným priestorom pre všetkých a neprijateľná činnosť SBSky spred niekoľkých týždňov sa už nebude opakovať.

Mestská polícia na mieste zvýši intenzitu hliadkovania v posilnených intervaloch – minimálne 5 krát za deň a zameria sa na bezpečnosť a dodržiavanie platných predpisov všetkých ľudí nachádzajúcich sa v parku. Mestská polícia začala situáciu v parku monitorovať aj prostredníctvom kamier na Račianskom mýte a počítame s ďalším posilnením kamerového systému. Práve vďaka efektívnemu pokrytiu lokality kamerami, budú môcť hliadky lepšie zasiahnuť aj nad rámec pravidelného hliadkovania. V monitorovaní lokality bude pokračovať aj Mestský terénny tím, ktorého členovia budú na mieste dvakrát do týždňa a poskytnú ľuďom v núdzi sociálnu podporu. Mestská časť Nové mesto, ktorá park spravuje zabezpečí odstránenie múrikov nad fontánou a úpravu zelene, aby sa sprehladnili problémové miesta v parku a v dohľadnej dobe v parku umiestni aj kontajnerové toalety. Mesto zas vyhodnotí stav verejného osvetlenia v parku a podľa potreby vymení nefunkčné, alebo nedostatočné osvetlenie za nové efektívne LED svietidlá. Práve kvalitné osvetlenie vo večerných a nočných hodinách zásadne zlepšuje pocit bezpečia vo verejnom priestore.

Na úspešné riešenie bezdomovectva potrebujeme hlavne systémové riešenia. Terénnu sociálnu prácu, nocľahárne, denné stacionáre, kde ľudia bez domova môžu zabezpečiť svoje základné životné potreby, zdravotnú starostlivosť a hygienu, útulky a hlavne dostupné nájomné bývanie v podobe housing first, aby sme dokázali bezdomovectvo ukončovať. Toto všetko sme ako mesto v posledných rokoch rozbehli, po rokoch zanedbávania je ale pochopiteľné, že zmena nepríde zo dňa na deň. Bez týchto služieb však človek bez domova nemá ako inak zabezpečiť svoje základné potreby. U časti z nich potom navyše vzniká cyklus problémového správania vo verejnom priestore a jediné čo sa mení, sú konkrétne ulice, námestia a parky, kde sa to deje. Neoceniteľnú službu robia aj mimovládne organizácie, ktoré na individuálnej báze hľadajú spôsob, ako pomôcť týmto ľuďom k návratu do bežného života.


Autor správy, foto a správu publikoval Bratislava – hlavné mesto SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *