islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

HODNOTENIE PROJEKTOV BUDE EFEKTÍVNEJŠIE

HODNOTENIE PROJEKTOV BUDE EFEKTÍVNEJŠIE. Viac píšu kolegovia z ÚHP⬇️


ZMENA PRAVIDIEL ZEFEKTÍVNI PRÍPRAVU INVESTÍCIÍ

📊Od roku 2021 hodnotí ÚHP v priemere 200 investičných projektov od 1 mil. eur. Až 85 % hodnotení pripadá na menšie investície, najviac do 40 mil. eur. Takto nastavený systém sa príliš koncentruje na malé projekty s menšou pridanou hodnotu.

✅Vláda preto dnes schválila materiál, ktorý upravuje hranicu hodnotenia investičných projektov na 40 mil. eur a 10 mil. eur v oblasti IT. Investori aj ÚHP sa tak budú sústrediť na väčšie projekty, pri ktorých je potenciál zlepšenia aj úspor výrazne vyšší.

✅Najväčšiu pridanú hodnotu nachádzame pri hodnotení veľkých projektov, ktoré sú na začiatku ich prípravy. Je to čas, kedy sa dá efektívne riešiť zváženie dodatočných alternatív aj technických riešení. Investor môže odporúčania ÚHP zapracovať jednoduchšie, bez zdržania alebo dodatočných nákladov. Menšie projekty sme hodnotili až pred vyhlásením verejného obstarávania, kedy sú už často vo vysokom štádiu povoľovania, je rozhodnuté o technickom riešení projektu, či jeho rozsahu. Pre investora je preto komplikovanejšie zapracovať odporúčania z hodnotení a priestor na zmeny je výrazne menší.

✅Podľa aktualizovaných pravidiel budeme aj naďalej hodnotiť zhruba 90% investičných výdavkov, no počet hodnotení klesne na pätinu. Diskusia o menších projektoch bude naďalej prebiehať pri tvorbe investičných plánov a v rámci rozpočtového procesu. Zmena má prínosy aj pre investorov, ktorí budú mať väčšiu flexibilitu pri príprave menších projektov a uvoľní kapacitu na prípravu významných investícií. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo financií SR on Facebook Zdroj Read More
V prípade, že nájdete chybu alebo preklep prosím kontaktujte nás.

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *