Horský záchranár radí čo robiť v lavíne a kedy je počasie najzradnejšie
HORSKÝ ZÁCHRANÁR: ČO ROBIŤ V LAVÍNE A AKÁ JE PREVENCIA
Zasnežené kopce lákajú milovníkov zimnej turistiky a zimných športov. Nezabúdajte však, že s príchodom zimy nastupuje v horách aj lavínové nebezpečenstvo. Tohtoročná sezóna sa začala, žiaľ, tragicky: lavína vo Veľkej Fatre zabila dvoch skialpinistov. Určite si pred každým pobytom v horských oblastiach overte, aké platia výstrahy.
Príslušník Horská záchranná služba zo Stredisko lavínovej prevencie Martin Bešinský poskytol na túto tému pre denník SME rozhovor. Vyberáme z neho:
➡ Prvá a najzákladnejšia rada je, aby ľudia nechodili sami. Ak sa niečo stane a človek je sám, nemá mu kto pomôcť. Pri zasypaní je kľúčových prvých 15 minút. Tie rozhodujú. Buď pomôže ten, kto tam priamo je, alebo náhodní svedkovia, ktorí tam ale nemusia byť. Po prvých 15 minútach šanca na prežitie rapídne klesá. Aj keď svedok nehody rýchlo zavolá horskú službu, aj tým trvá, kým prídu na miesto lavíny.
➡ Druhou radou je, aby ľudia sledovali lavínové spravodajstvo, ktoré nám hovorí o tom, do akých terénov a kde nemáme vstupovať. Pri zvýšenom lavínovom stupni sa týmto terénom treba úplne vyhýbať. Už pri druhom stupni by sme nemali vstupovať do lavínových svahov so sklonom vyšším ako 40 stupňov. Nie je to zásada, ale naše vysoké odporúčanie.
➡ Keď už ideme na skialpinistickú alebo skituristickú túru, určite treba lavínovú výbavu. Teda vyhľadávač, sondu a lopatu. A, samozrejme, je dôležité vedieť ich používať.
O bezpečnom skialpinizme a nástrahách pohybu vo voľnom teréne ale aj o tom, čo sa stalo pri lavínovej tragédii vo Veľkej Fatre s horským záchranárom Martinom Bešinským. Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook