islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

IGOR MATOVIČ DAŇOU PRE SLOVNAFT RISKUJE ĎALŠIE ZDRAŽOVANIE I ROKOVANIA S EÚ 🤔 Návrh mimoriadne zdaniť ruskú ropu spracovanú na …

IGOR MATOVIČ DAŇOU PRE SLOVNAFT RISKUJE ĎALŠIE ZDRAŽOVANIE I ROKOVANIA S EÚ

🤔 Návrh mimoriadne zdaniť ruskú ropu spracovanú na Slovensku rafinériou Slovnaft je ďalšia „atómovka“ ministra financií Igora Matoviča s pekným marketingom, ale veľmi nejasným výsledkom.

‼ Nové dane pre Slovnaft nielenže NEVYRIEŠIA dostupnosť ropy, ale ešte aj HAZARDUJÚ s ďalším zdražovaním pohonných hmôt i celkovou infláciou na Slovensku. Uprostred európskych rokovaní o prechodnom období (ktoré treba na zmenu technológie pre spracovanie ropy) tento krok zároveň ohrozuje výnimku pre Slovensko.

➡ Ekonomický expert KDH Jozef Hajko:

⛽ Namiesto toho, aby sa vláda sústredila na zníženie cien benzínu a nafty, ktoré TRÁPIA bežných ľudí i podnikateľov, prichádza s novou daňou pre domácu rafinériu Slovnaft. Hoci Matovič očakáva od rafinérie prísľub, že toto opatrenie neovplyvní ceny jej produktov, riskuje, že nová daň môže byť dôvodom na ďalšie ZVYŠOVANIE CIEN pohonných hmôt a celkovej inflácie na Slovensku.

☝️ Toto opatrenie navyše prichádza v čase, keď Európska únia v rámci 6. balíka sankcií zatiaľ neúspešne rokuje o úplnom zákaze dovozu ropy z Ruska a keď žiadateľmi o výnimky sú práve Slovensko a Maďarsko.

👉 Kroky ministra financií vyznievajú ako snaha vymôcť od domáceho spracovateľa novú daň a nabádať ho, aby ostal pri využívaní ruskej ropy. Žiadať v takejto atmosfére EÚ o výnimky na pokračovanie dodávok z Ruska či o finančné prostriedky potrebné na zmenu technológie v Slovnafte, aby sa prispôsobil spracovaniu neruskej ropy, je NEOBHÁJITEĽNÉ.

🇸🇰 Vláda by sa mala popri stabilizovaní či znížení cien pohonných látok zamerať zvlášť aj na ich budúcu DOSTUPNOSŤ – v prípade, že ruská ropa a nafta prestanú tiecť do Európskej únie.

👉 Pripomíname vláde, že zastavenie dodávok môže nastať aj po jednostrannom kroku Ruska. Vláda musí prioritne prichystať scenár, ako bude v takejto situácii postupovať. Nové dane z ruskej ropy to nevyriešia.


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *