islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Kardinála Zena zadržali v Honkongu, Svätá stolica vyjadrila znepokojenie

V Honkongu bol v utorok 10. mája večer zadržaný 90-ročný emeritný biskup kardinál Joseph Zen. Prepustili ho na kauciu v stredu v nočných hodinách.

Kardinála Zena zadržala policajná sekcia zodpovedná za dohľad nad čínskou národnou bezpečnosťou. Bol vypočúvaný na policajnej stanici Wan Chaj a obvinený zo „spolčovania sa so zahraničnými silami“ v súvislosti s jeho úlohou správcu Fondu humanitárnej pomoci 612. Fond podporoval prodemokratických demonštrantov pri platení súdnych a lekárskych výdavkov.

Vatikánsky hovorca Matteo Bruni ešte pred kardinálovým prepustením v stredu popoludní v odpovedi na otázky novinárov uviedol: „Svätá stolica so znepokojením prijala správu o zatknutí kardinála Zena a pozorne sleduje vývoj situácie“.

Saleziánsky kardinál bol jedným zo správcov organizácie, ktorá bola založená v roku 2019 a zrušená v októbri minulého roka. Okrem Zena úrady zatkli aj ďalších podporovateľov fondu vrátane známej právničky Margaret Ng, bývalej opozičnej poslankyne, akademika Hui Po-keunga a speváčky Denise Ho. Ich zadržanie potvrdili hongkonské právne zdroje. Podľa hongkonských novinárov boli aj oni prepustení na kauciu.

Miestne médiá informovali, že policajné vyšetrovanie, ktoré sa začalo v septembri minulého roka, bolo zamerané na údajné „spolčovanie sa“ Fondu 612 so zahraničnými silami, čo je v rozpore so zákonom o národnej bezpečnosti, ktorý Peking zaviedol v júni 2020. Obvinenie je jedným zo štyroch trestných činov podľa spomínaného medzinárodne odsudzovaného zákona, ktorého cieľom je potlačenie prodemokratických protestov v Honkongu. Ďalšími trestnými činmi sú podvratná činnosť, separatizmus a terorizmus, za ktoré možno uložiť trest odňatia slobody až na doživotie.

Niektoré hongkonské médiá už v uplynulých mesiacoch obvinili emeritného biskupa, že v roku 2019 podnecoval študentov k vzbure proti sérii vládnych opatrení. Kardinál Zen sa v minulosti osobne exponoval pri kritike čínskej komunistickej strany odsúdzujúc nátlak a prenasledovanie náboženských komunít.

Vatican News TK KBS


V Honkongu bol v utorok 10. mája večer zadržaný 90-ročný emeritný biskup kardinál Joseph Zen. Prepustili ho na kauciu v stredu v nočných hodinách. Kardinála Zena zadržala policajná sekcia zodpovedná za dohľad nad čínskou národnou bezpečnosťou. Bol vypočúvaný na policajnej sta…
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *