islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Katechéza o rozlišovaní (10): Rozpoznať pravú útechu od falošnej

Naučme sa čítať v knihe srdca ♥️

Ako rozpoznať opravdivú duchovnú útechu, aby sme sa nenechali oklamať pri hľadaní skutočného dobra pre nás – na túto tému dnes hovoril pápež František v desiatom pokračovaní katechéz o duchovnom rozlišovaní.

Generálna audiencia sa konala ešte stále na Námestí sv. Petra, kde Svätý Otec na úvod pozdravil pútnikov z papamobilu. Pri príležitosti sviatku svätého apoštola Ondreja, ktorý je patrónom Konštantínopolského ekumenického patriarchátu, na diaľku pozdravil patriarchu Bartolomeja I.

Rozlíšiť pravú útechu od falošnej

V katechéze Svätý Otec vychádzal zo sv. Ignáca, ktorý v Duchovných cvičeniach učí rozlišovať medzi pravou duchovnou útechou a tou falošnou, ktorou sa nás snaží nebadane oklamať diabol a zviesť nás tak z cesty. „Pravá útecha je istým druhom potvrdenia, že robíme to, čo od nás chce Boh, že kráčame po jeho cestách, teda po cestách života, radosti a pokoja.“

„Diabol existuje!“, zdôraznil pápež, a potrebujeme sa naučiť rozpoznať jeho ľstivé, maskované spôsoby: „Začína tým, čo je nášmu srdcu najdrahšie, a potom nás postupne priťahuje k sebe. Zlo vstupuje potajomky, bez toho, aby si to človek uvedomoval. A časom sa z jemnosti stane drsnosť. Táto myšlienka sa ukáže taká, aká v skutočnosti je.“

Všímať si začiatok, stred a koniec pocitov

Treba si preto všímať priebeh myšlienok, ktoré nás viedli k úteche, ich počiatok, stred i koniec, vysvetlil pápež, „Začnem sa modliť, potom v modlitbe sa cítim všemohúcim, že všetko musím mať pod palcom, pretože ja som ten jediný, tá jediná, čo vie veci posunúť vpred: tu zjavne nie je dobrý duch.

Takže, preverme si dôkladne priebeh našich pocitov – a priebeh dobrých pocitov, útechy, vo chvíli, keď máme chuť niečo robiť. Aký je začiatok, aký je stred a aký je koniec.“

Naučiť sa čítať v knihe srdca

Svätý Otec zvlášť upozornil na dôležitosť pravidelného večerného momentu spytovania svedomia:

„Bratia a sestry, potrebujeme porozumieť, pokročiť v porozumení tomu, čo sa odohráva v našom srdci. A preto sa tu žiada spytovanie svedomia, aby sme si všimli, čo sa dnes udialo.

„Dnes som sa tam rozčúlil, nespravil som to a to…“ – ale prečo? Za tým „prečo“ je hľadanie koreňa týchto pochybení. „Nuž, dnes som bol radostný, ale zaťažko mi padlo, keď bolo treba pomôcť tým ľuďom, no nakoniec som sa cítil naplnený, pocítil som naplnenie z tej pomoci“: a tu je Duch Svätý.

Naučiť sa čítať v knihe nášho srdca, čo sa udialo v priebehu dňa. Robte to, len dve minúty, ale urobí vám to dobre, to vám zaručujem.“

Pozdrav ekumenickému patriarchovi Bartolomejovi

Na príhovor svätých bratov Petra a Ondreja vyprosoval pápež František plnú jednotu Cirkvi a pokoj pre celý svet, osobitne pre Ukrajinu:

„Dnes slávime sviatok svätého apoštola Ondreja, brata Šimona Petra, patróna Cirkvi v Konštantínopole, kam ako zvyčajne prišla delegácia Svätej stolice. Chcem vyjadriť svoju osobitnú náklonnosť môjmu drahému bratovi patriarchovi Bartolomejovi I. a celej konštantínopolskej cirkvi.

Kiežby sa vďaka príhovoru svätých bratov apoštolov Petra a Ondreja čoskoro Cirkev mohla plne tešiť z jej jednoty a celý svet z pokoja, v tomto čase osobitne drahá a sužovaná Ukrajina, ktorá je vždy v našich srdciach a modlitbách.“

Adventný čas modlitby, pokánia a skutkov lásky

Svätý Otec veriacich nezabudol povzbudiť k plodnému času Adventu, ktorý sa začal v nedeľu:

„Liturgické obdobie Adventu, ktoré sa nedávno začalo, nás pozýva vydať sa v ústrety prichádzajúcemu Pánovi prostredníctvom modlitby, pokánia a skutkov lásky. Pripravte sa na oslavu Ježišovho narodenia usilovným načúvaním Božiemu slovu a veľkodušnou odpoveďou na jeho milosť.“

Vystúpenie akrobatických umelcov

Program generálnej audiencie na Námestí sv. Petra na záver spestrili piati umelci cirkusového súboru „Black Blues Brothers” z Kene. Fyzicky náročné akrobatické kúsky predstavili v rytme tanečnej hudby, oblečení v elegantných čiernych oblekoch.

Vatican News TK KBS


Ako rozpoznať opravdivú duchovnú útechu, aby sme sa nenechali oklamať pri hľadaní skutočného dobra pre nás – na túto tému hovoril pápež František v desiatom pokračovaní katechéz o duchovnom rozlišovaní.
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *