islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

KÁZNE z DVORA…

KÁZNE z DVORA…

Zbehnem zo žehliarne do knižnice. Zastavím sa v kaplnke. Musím ísť cez chodbu a po schodoch. Prešiel som iba pár metrov, no takmer všade mi bolo pripomenuté jedno slovo: opakovanie. Habit vedľa habitu, kniha vedľa knihy, schody vedľa schodov, dlaždica vedľa dlaždice, sedadlo vedľa sedadla. Nielen v rehoľnom živote, ale v živote každého človeka je dôležité opakovanie. Opakovanie, ktoré nespôsobuje nudu, nezabíja originalitu, práve naopak.

Opakovanie, ktoré tvorí krásny obraz, ktoré kreatívne vypĺňa realitu.
Opakovanie je blízke dominikánom. Veď aj prvé dve písmenká toho slova poukazujú na našu rehoľu: OP (Ordo Praedicatorum) :). Každý deň je vyplnený tým istým programom. To isté, a predsa každý deň iné. Zachovávaj poriadok (opakovanie) a poriadok (opakovanie) zachová teba. Opakovanie, ktoré zachováva a vytvára originálnosť.

Opakovanie je dôležité pri dobre. Opakovaním určitej dobrej činnosti človek nadobúda čnosť: trvalé a stále konanie dobra. Čnosť sa buduje opakovaním. Opakovanie dobra, to je KOVANIE, zušľachťovanie čnosti. Opakovaním dobra sa človek zoceľuje v dobre.

Opakovanie, také všedné a predsa kreatívne. Každodenné OpaKOvanie malých dobrých skutkov, to je každodenné KO pre zlo, to je každodenné OK pre dobro.

fr. alan ján dely op

Autor správy, foto a správu publikoval Rehoľa dominikánov na Slovensku on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *