islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

KDE SKONČILO 24 MIL. EUR Z PRVEJ POMOCI? Minister práce Krajniak sa od začiatku vyplácania Prvej pomoci takmer pravidelne chvál…


KDE SKONČILO 24 MIL. EUR Z PRVEJ POMOCI?

Minister práce Krajniak sa od začiatku vyplácania Prvej pomoci takmer pravidelne chváli, ako pomáha zachraňovať pracovné miesta. Som zvedavý, čo povie na to, že pravdepodobne až 24 miliónov eur z tejto pomoci skončilo v schránkových firmách pri ktorých nie je zrejmé, či vôbec majú nejakých zamestnancov. Peniaze však dostali. K takémuto záveru prišli investigatívni novinári. Podľa nich tieto firmy vlastnia zahraniční občania a všetky podpísali zmluvy o poskytovaní prvej pomoci s Úradom práce, sociálnych vecí a rodiny v Pezinku. A aby toho nebolo málo, všetkým týmto firmám úrad vyplatil pandemickú pomoc v lete a to spätne za mesiace medzi októbrom 2020 a májom 2021. Náhoda? Posvätil tento biznis aj samotný minister, ktorý si na úrad dosadil svojho nominanta? Je to len Pezinok, alebo sa to deje aj na iných úradoch? Tu nejde o pár drobných, tu už ide o milióny, ktoré mohli dostať na záchranu pracovných miest poctivé firmy.

Ministerstvo práce vo svojom dnešnom stanovisku tvrdí, že si je vedomé možného zneužívania pomoci a nastavilo preto kontrolné mechanizmy na jeho odhalenie. Prípady však začalo preverovať, až keď sa o možné zneužívanie začali zaujímať novinári, dovtedy im takto „vyhodené“ peniaze nevadili, pričom scenár žiadania o pomoc na jednom úrade práce bol pri 28 firmách až veľmi podobný a podozrivý. A to stačilo len komunikovať so Sociálnou poisťovňou a preveriť si, či dané firmy odvádzajú za zamestnancov odvody a nemajú podlžnosti. Veď obe inštitúcie patria pod jedno ministerstvo, nemal by to byť preto až taký problém.

Pán minister, dúfam, že verejnosti dôveryhodnejšie vysvetlíte, ako ste mohli poslať peniaze aj firmám, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou nemajú žiadnych zamestnancov. Pýtať sa vás to budeme aj na mimoriadnom zasadnutí Výboru NR SR pre sociálne veci, ktorý k tejto problematike zvolávame.

Dúfam tiež, že v prípade potvrdenia zneužitia takéhoto balíka peňazí vyvodíte aj nejakú zodpovednosť. Žeby osobnú? ☝ Autor správy, foto a správu publikoval SMER – SD on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *