islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Keďže dnes je 🍏 „Deň pôvodných odrôd jabĺk“ 🍎 a včera sme slávili „Európsky deň stromov“ 🌳, ponúkame vám krátku „jablkovú ochut…

Keďže dnes je 🍏 „Deň pôvodných odrôd jabĺk“ 🍎 a včera sme slávili „Európsky deň stromov“ 🌳, ponúkame vám krátku „jablkovú ochutnávku“.
🍎 Ovocné stromy boli v minulosti považované za dôležitú súčasť ľudského života. Okrem plodov, ktoré ponúkali, predstavovali tiež napríklad orientačné body alebo miesta, kde sa ľudia stretávali alebo kde sa konali rôzne rodinné oslavy a posedenia. Preto si ľudia tieto stromy veľmi vážili a nikdy ich nevyrúbali.
🍏 Deň pôvodných odrôd jabĺk vznikol po vzore anglického „Apple Day“, ktorý sa každoročne oslavuje 21.10. už od roku 1990. Slovensko patrí ku krajinám s najlepšími podmienkami na pestovanie ovocia. Máme chuťovo jedno z najlepších ovocí, jablká nevynímajúc.

ℹ️ Zaujímavú výstavu pôvodných odrôd jabĺk spojenú s prezentáciou pre študentov pripravili kolegovia zo Správy NAPANT http://napant.sopsr.sk/21-oktober-den-povodnych-odrod-jablk/

🍎 Na prelome 19. a 20. storočia sa na Slovensku pestovalo okolo 300 odrôd jabĺk, dnes je to len okolo 8-10 odrôd. Podľa veku môžeme odrody deliť na historické (vznikali od dávnej minulosti do roku 1870), klasické (1870 – 1950) a moderné (vznikli po roku 1950 modernými šľachtiteľskými postupmi).
🍏 Ovocné stromy a ich staré odrody sú tiež kultúrnym dedičstvom našich predkov, prenikli aj do ľudovej tvorivosti, symboliky a súčasťou obradov a tradícií, častým námetom piesní, básní a riekaniek.
🍎 Medzi známe odrody patria Jonathan, Red Delicious, Kardinál pásikavý (známy aj ako „štrudlák“) či priesvitné letné (niekedy nazývané aj Jakubkami alebo Sklenkami).

ℹ️ Viac o odrodách sa môžete dočítať aj v tejto knižke: http://www.slpk.sk/eldo/public/9788022831444.pdf

🍏 🧐 A akú jabloň máte v záhradke vy? Poznáte o akú odrodu ide?


Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *