islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Komu ďakovať za čistú vodu?

ZAČÍTAJTE SA spolu s nami do reportáže Andreja Baráta z denníka Pravda o našich riekach💧

….Rieka však nie je iba modrá čiara. Nepredstavuje iba technicky merateľné potrubie, ktorým tečie voda. Naopak – živo pulzuje, vsakuje, drví, hnojí, kalí, upokojuje, sadí pastviny, prebuduje lesy, je domovom, diaľnicou, pracoviskom miliárd organizmov, je bankou ich najcennejších úspor – semien, vajíčok, génov. Aj to je nakoniec len zlomkom toho, čo o sebe ľuďom dosiaľ prezradili rieky. Každý však vie, čo sa s jeho telom stane, keď zasiahne do tepny.

Do orgánov prestanú prúdiť živiny, kyslík a nespočet ďalších „drobných vecí“, ktoré sú rozhodujúce pre život. Korýtko riečne je len drobnou vecou v tepne – rieke, ktorej púť po tele – krajine, ľudia znemožnili. Kým v minulosti vody čistili miliónové armády korýtok, dnes ich je len niekoľko.

Ak to ešte niekto nepochopil, ochrana všetkých tých drobných, veľkých organizmov a ich domovov nie je nakoniec ničím iným ako zúfalou záchranou jediného druhu – ľudského. „Čím pestrejšie územie si zachováme, čím komplexnejšie v ňom zostanú vzťahy, tým je to aj pre človeka lepšie,“ hovorí Černecký….

VIAC NA 👇

https://zurnal.pravda.sk/reportaz/clanok/613823-komu-dakovat-za-cistu-vodu-a-bytost-vzacnejsiu-ako-rak/

#sopsr #pravda #rieky #cistavoda


Po blate sa šmyknime od vysokého komína v Detve, nehoráznych neporiadkov, rovno doprostred rieky Slatina. A teraz ťažko tomu uveriť. Jedným skokom z mesta sa ocitáme v riečnej divočine! Autor správy, foto a správu publikoval Štátna ochrana prírody SR on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *