KONIEC DOMÁCICH ÚLOH Milí rodičia, koľkokrát ste prišli z práce totálne vyčerpaní, medzitým ste stihli nakúpiť a pospratávať ne…
KONIEC DOMÁCICH ÚLOH
Milí rodičia, koľkokrát ste prišli z práce totálne vyčerpaní, medzitým ste stihli nakúpiť a pospratávať neumyté riady doma a do toho vám pípol Edupage, že vaše dieťa má úlohu z matematiky či biológie? Je možné, že ste tej úlohe ani poriadne nerozumeli, ale pustili ste sa spolu do nej. Výsledok bol veľakrát taký, že sa splnila povinnosť len, aby sa nepovedalo.
👉 V jednej základnej škole v Hlohovci, ktorú som dnes navštívil, prišli s revolučnou myšlienkou. Rozhodli sa dať žiakom mesiac bez povinných úloh. Nakoniec sú z toho skoro tri mesiace a teraz tak budú fungovať do konca školského roka. Začalo to v jednej triede, teraz tak funguje celá škola.
Ako to vyzerá? Namiesto kontrolovania domácich začínajú hodiny preopakovaním učiva, ktoré žiaci naposledy prebrali. Viac než na výklad a čítanie z knihy sa v triede zameriavajú na to, aby si žiaci už na hodine vedomosti osvojili prakticky. Robia projekty, rôzne aktivity, na biológii sadia v záhrade rastliny a učia sa o nich.
Na záver niekedy dostanú žiaci odporúčanie, akú úlohu si môžu doma urobiť, ak chcú.
Nezačali sa žiaci flákať? Nie, práve naopak. Žiaci sami začali rozmýšľať nad tým, čo preberajú a či tomu rozumejú dostatočne. Zvláda žiak matematiku ľavou-zadnou? Domácu úlohu si nepotrebuje urobiť. Nie je si istý v slovenčine? Prejde si doma cvičenia, hoci nie sú povinné.
💫 Možno to znie ako sci-fi, najmä pre tých z nás, ktorí sme absolvovali klasickú školu. Táto škola ale ukazuje, že to ide, dôležité je tomu prispôsobiť aj vyučovanie, ktoré sa nesústredí iba na „odučenie“ učiva, ale na to, aby žiaci učivo pochopili a v praxi si ho osvojili.
A čo si myslíte vy o škole bez domácich úloh?
Autor správy, foto a správu publikoval Branislav Gröhling – Vzdelanie je budúcnosť krajiny on Facebook Zdroj Read More