Kukuricu a repku nahradia pestré lúky. Na Sysľovských poliach pri Bratislave idú zachrániť dropa aj sokola
PO DLHÝCH ROKOCH, KEDY HROZILO NÁŠMU NAJOHROZENEJŠIEMU VTÁČIEMU DRUHU VYMRETIE, JE TU NÁDEJ. HLAVNÉ MESTO BRATISLAVA, UVEDOMUJÚC SI SPOLOČENSKÚ ZODPOVEDNOSŤ, NAŠLO SPÔSOB AKO NA MESTSKÝCH POZEMKOCH POMÔCŤ OHROZENÉMU DROPOVI. ZMENY NA SYSĽOVSKÝCH POLIACH SÚ PRE OCHRANU VTÁCTVA V SR NAJLEPŠOU SPRÁVOU ROKA.
Už v roku 1993 (a skôr) žiadali v odborných prácach Pavel Hell a Ján Chobot aby sa pozmenilo hospodárenie na pozemkoch s výskytom dropa, a zároveň aby sa našli spôsoby ako toto menej výnosné hospodárenie farmárom podporiť. Vtedy však ešte dropy nežili len pri Bratislave ale aj na iných miestach južného Slovenska.
Hell a Chobot žiadali podporu pre farmárov, keďže nestačilo vyhlásiť chránené územie s výskytom dropa, nutné bolo zmeniť aj hospodárenie, aby sa na poliach nepestovali iba plodiny, ktoré dropovi nevyhovujú (napríklad kukurica) a drop v území mohol prežiť. Tridsať rokov nevedel nájsť recept štát (a to aj kvôli komplikovanej legislatíve a aj nutnej kompenzácii straty, ktorú takáto zmena prináša), preto sme veľmi radi, že sa chopilo iniciatívy hlavné mesto a teraz vyskúša na svojich pozemkoch hospodárenie, ktoré je už otestované v Rakúsku, kde funguje, a ktoré viedlo k tomu, že dropy v Rakúsku stále žijú. Sme si istí, že tento recept bude fungovať aj u nás.
Budúci rok sa teda začnú diať na Sysľovských poliach pozitívne zmeny. Do územia sa vrátia úhory či medze, ktoré zanikli pred r. 1989. Takisto sa vytvorí priestor na trávenie voľného času pre miestnych obyvateľov. A ak celá táto snaha o záchranu dropa vyjde (čo veríme, že áno), sme presvedčení, že dropy sa zo Sysľovských polí môžu postupne vrátiť aj na Žitný ostrov.
Ďakujeme všetkým ktorí prispeli k tomu, že na Sysľovských poliach je šanca na zmenu. A tešíme sa, že na zmene na svojich pozemkoch pracuje aj štát.
Mesto Bratislava a poľnohospodárske družstvo z Rusoviec sa dohodli na novom spôsobe využívania polí v Chránenom vtáčom území Sysľovské polia. Odteraz tam budú lúky, čo by malo pomôcť populácii ohrozeného dropa veľkého aj sokola kobcovitého. Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More