islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Lukáš Hríbik: Ako to je naozaj so zapojením do ekoschém? – Poľnoinfo.sk

Veľa sa posledné týždne diskutovalo o nových zelených opatreniach poľnohospodárskej politiky, o ich prínosoch a zmenách, ktoré priniesli pre prírodu, ale rovnako aj o problémoch, s ktorými sa kvôli nim boria poľnohospodári.

Ako ale vyzeralo naozaj zapojenie do ekoschém? Poľnoinfo prináša zatiaľ najdetailnejší prehľad a analýzu zapojenia. Povzbudivé je, že zapojenie prekonalo očakávania a plošne išlo o takmer 90 %. Veľmi dobre vyzeralo zapojenie mimo chránených území. U väčších podnikov to bolo aj viac ako 90 %.

Problémom však bolo zapojenie menších žiadateľov. Hospodáriaci na menej ako 10 ha sa zapojili plošne len na 49,5 % a žiadatelia hospodáriaci na 10-100 ha sa zapojili na 72,4 %. Problémom bola u týchto výmerou menších žiadateľov vysoká byrokracia a to napriek minimálnym požiadavkám na tento typ žiadateľov. Tieto problémy ich odradili od účasti.

Ešte nižšie zapojenie však bolo (aj u veľkých podnikov) v niektorých nížinných chránených územiach. V Špačinsko-nižnianskych poliach to bolo len 29,4 %, v Úľanskej mokradi 61,2 %. V horských a niektorých iných oblastiach sa síce zapojenie blížilo 100 %, no obzvlášť dôležité bolo zapojenie v nížinných oblastiach, kde biodiverzita či ochrana pôd utrpela v predošlých desaťročiach kvôli nevhodnej poľnohospodárskej politike najviac.

Preto boli návrhy modifikácie, na ktorých sa Agro-ekofórum zhodlo, predložené Ministerstvu pôdohospodárstva obsahovali ako jedno z kľúčových opatrení nájdenie nového riešenia pre chránené územia. Samozrejme myslíme aj na iné veci, ktoré poľnohospodári kritizovali a kritizujú (zjednotenie termínov a i.). V najbližšom čase po diskusii s poľnohospodármi predložíme návrh na zjednodušenie tam, kde to je možné a snáď sa nájdu riešenia aj pre tie podniky, ktoré so zapojením do ekoschém mali problém.

Samozrejme ostáva veľa otáznikov a to v súvislosti s nejasnými krokmi a rozhodnutiami Európskej komisie ohľadne ústupkov a zmien v pravidlách poľnohospodárskej politike, ktoré môžu významne ohroziť zmeny v poľnohospodárstve, ktoré mali priniesť jeho dlhodobejšiu udržateľnosť.


Podľa oznámenia Pôdohospodárskej platobnej agentúry bolo v roku 2023 správne podaných 16 707 žiadostí (momentálne je v GSAA 16 440 žiadostí). Pre porovnanie v roku 2022 to bolo 17 872 žiadostí, pričom toto číslo bolo predchádzajúce roky stabilné. Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *