MARIÁN KUŘEJA: ČLOVEK, KTORÝ SA ZRAZU OCITNE NA VOZÍKU POTREBUJE POMÔCŤ ÚPLNE VO VŠETKOM
MARIÁN KUŘEJA: ČLOVEK, KTORÝ SA ZRAZU OCITNE NA VOZÍKU POTREBUJE POMÔCŤ ÚPLNE VO VŠETKOM 🧑🦽🤝
Po úraze skončil ako ležiaci pacient a hľadal cestu ako sa vrátiť do spoločnosti a byť opäť aktívny. Dnes je z neho úspešný paraolympik a v rámci projektu SME SI ROVNÍ pomáha ľuďom, ktorých postretol podobný osud. So svojimi klientami pracuje v Regionálnom centre včasnej pomoci v Kováčovej.
❓Ste jedným z motivátorov v projekte Sme si rovní, ktorý je zameraný na pomoc ľuďom so zdravotným postihnutím a hendikepom. Čo je vašou úlohou v tomto projekte?
🗣️Mojou úlohou je pomáhať ľuďom s rôznymi hendikepmi, snažiť sa ich zorientovať, čo najviac ich pozitívne naladiť a motivovať k zlepšeniu kvality ich života. Ako športovec sa ich snažím motivovať aj prostredníctvom športu ak o to majú záujem. Okrem výberu športu im viem poradiť aj v otázkach rôznych kompenzácií a príspevkov. Viac menej vo všetkom, čo človek môže po úraze potrebovať a to z vlastnej skúsenosti.
❓Koľkým ľuďom sa v rámci projektu venujete, nadviažete s nimi jednorazovú alebo dlhodobú spoluprácu?
🗣️Momentálne mám 13 klientov a toto číslo sa bude samozrejme zvyšovať. Je na klientovi a cieľoch ktoré si stanovíme, či bude spolupráca trvať mesiac, alebo rok. Veľa krát sa z klientov stávajú priatelia, s ktorými aj po ukončení spolupráce ostávame v kontakte.
❓Čo je témou rozhovoru medzi vami a klientom?
🗣️Hlavne zistiť, aká je jeho situácia, ako sa cíti a v čom by potreboval pomôcť. Spoločne potom hľadáme riešenia.
❓S akými ľudskými príbehmi sa stretávate? Ak sa človek zo dňa na deň ocitne na vozíku a zo zdravého človeka sa stane niekto závislý na pomoci druhých ide o veľkú ranu…
🗣️Áno, zažil som to sám na vlastnej koži. Neviete, čo vás čaká , či sa váš stav zázračne zmení, rodina je tak isto zmätená a nevedia čo všetko očakávať. Takýto človek potrebuje na začiatku pomôcť úplne vo všetkom, najlepšie by bolo stať sa úplne sebestačným. Toto funguje napríklad v Čechách, kde vás hneď po operácii preložia na spinálnu jednotku, kde sa vám niekoľko mesiacov naplno venujú a vy sa naučíte fungovať sám na vozíku, presuny z postele do vozíka a späť, či do auta. U nás sa stávate maximálne odkázaný na ostatných. Snažíme sa preto pomáhať nielen klientom, ale aj ich rodinám a uľahčiť im situáciu.
❓Čo v práci s klientom považujete za úspech?
🗣️Úspešné naplnenie cieľa a najlepšie keď sa človek osamostatní, stane sa sebestačným a začlení sa do spoločnosti.
❓Pomáhate aj formou poradenstva, na čo všetko má človek, ktorý sa ocitne v takejto situácii, nárok?
🗣️S klientom spoločne zisťujeme čo potrebuje. Na čo má nárok záleží od konkrétneho postihnutia. Vieme poradiť v sociálnych otázkach, športe, na úradoch a v iných rôznych odvetviach.
❓Kde vás ľudia, ktorí by chceli využiť takúto pomoc využiť nájdu a ako sa môžu s vami skontaktovať?
🗣️Ak by mali záujem o spoluprácu konkrétne so mnou, môžu ma kontaktovať na email marian.kureja@smesirovni.sk. Na Slovensku je už vytvorených 5 regionálnych centier včasnej pomoci, NRC Kováčová, v Piešťanoch, v Žiline, v Košiciach a v Prešove. Všetky kontakty, ako aj informácie o projekte nájdu záujemcovia na stránke www.smesirovni.sk
Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More