islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ V TIENI VOJNY NA UKRAJINE Miesto pocitu bezpečia, bezstarostnosti a radosti prežívajú opakujúce sa hučani…

MEDZINÁRODNÝ DEŇ DETÍ V TIENI VOJNY NA UKRAJINE

Miesto pocitu bezpečia, bezstarostnosti a radosti prežívajú opakujúce sa hučanie sirén, ostreľovanie škôl a domov, skrývanie sa v pivnici, strastiplnú dlhú cestu z vojnovej zóny, odlúčenie od otcov, pobyt ďaleko od domova v novom neznámom prostredí.

Toto nie je minulosť, o ktorej sme si mysleli, že sa už nikdy nebude v Európe opakovať. Toto je realita, ktorú v 21. storočí spôsobila vojenská agresia Ruska proti Ukrajine. Jej obeťami sú nevinní civilisti vrátane bezbranných detí.

Detský fond OSN (UNICEF) upozorňuje, že vojna na Ukrajine je krízou detských práv. Útočí sa na školy, školské budovy sa využívajú na vojenské účely, mnoho detí bolo zabitých alebo utrpelo zranenia, milióny sú vysídlené z domovov…

Vojna ešte nikdy nebola tak blízko našich hraníc v novodobej histórii, aby sme jej dôsledky videli aj u nás. Od začiatku konfliktu, 24. februára, k nám prišlo cez slovensko-ukrajinskú hranicu viac ako 146 tisíc detí. Štatút dočasného útočiska dostalo u nás viac ako 31 tisíc detí.

Vyspelosť spoločnosti sa meria aj mierou ochrany jej najslabších členov. Tými sú nepochybne aj deti, či už sú to deti na Slovensku alebo tie, ktoré k nám utiekli pred vojnou. Aj toto je posolstvo Medzinárodného dňa detí v roku 2022.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo vnútra SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *