islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Miroslav Kollár SPOLU – občianska demokracia “Čím menšie mesto alebo obec, tým je dôvera ľudí vyššia. Pochopiteľne, čím bližšie …

Miroslav Kollár SPOLU – občianska demokracia
“Čím menšie mesto alebo obec, tým je dôvera ľudí vyššia. Pochopiteľne, čím bližšie majú ľudia k svojmu richtárovi či richtárke, tým jasnejší majú na ich prácu názor. A ak prevažuje dôvera, je to dôkaz, že robíme našu prácu dobre. Preto by bolo fajn, keby si centrálna vláda nerobila nepriateľov zo samospráv, naopak, ak chce urobiť systémový krok pre väčšiu prosperitu krajiny a vyššiu kvalita života ľudí, nech posunie viac právomocí aj financií dolu. Napríklad za tých 200 miliónov, ktoré nám chce Matovič zobrať na „rodinnú reformu“, by sme tu dolu urobili pre rodiny viac a efektívnejšie. Aj naši 20 richtári a richtárky a 285 mestskí a obecní poslanci a poslankyne, ktorí v roku 2018 uspeli vo voľbách za stranu SPOLU – občianska demokracia. Som na nich všetkých hrdý.

Preto sa opäť vraciam k otázke úpravy volebného systému a odchodu od jedného Mečiarovho volebného obvodu. Zníži to riziko, že bude parlament plný bezmenných obyčajných ľudí a nezávislých osobností bez predchádzajúcej zásadnejšej politickej či profesionálnej histórie. Nezaručuje to síce automaticky, že bude parlament obsadený lepšie, ale z vlastnej skúsenosti viem – čím máte k spätnej väzbe od ľudí, čo vás volili, bližšie, tým sa správate v politickej funkcii zodpovednejšie.”


ČÍM SME K ĽUĎOM BLIŽŠIE, TÝM NÁM VIAC VERIA

Práve dnes mi pristál na stole, asi podobne ako stovkám ďalších kolegov primátorov/primátoriek a starostov/starostiek, čestný odznak od ministra vnútra „za osobitný prínos pri plnení úloh ministerstva vnútra počas opatrení proti šíreniu ochorenia COVID-19“. Nič proti ministrovi vnútra, ale v boji s covidom sme plnili násobne viac úloh nie pre ministerstvo vnútra, ale pre ľudí, ktorí v našich mestách a dedinách žijú. A oveľa cennejšou odmenou, aj bez kovového odznaku, je vysoká dôvera, ktorú voči nám „naši“ ľudia cítia.

Podľa prieskumu TIS nám verí 2,5-krát viac ľudí ako vláde. Je mi cťou aj za moje kolegyne a kolegov, ale nečudujeme sa, však? Najmä posledný rok a pol ľuďom definitívne otvoril oči. Primátori/ky, starostovia/ky a župani/ky sa v čase pandémie postarali o testovanie či očkovanie, v čase, keď vláda rieši očkovacie lotérie a motivačné poukážky „na vleky“, my vozíme ľudí do očkovacích centier, zriaďujeme vlastné, prosíme a presviedčame ľudí, aby sme spolu porazili pandémiu.

Čím menšie mesto alebo obec, tým je dôvera ľudí vyššia. Pochopiteľne, čím bližšie majú ľudia k svojmu richtárovi či richtárke, tým jasnejší majú na ich prácu názor. A ak prevažuje dôvera, je to dôkaz, že robíme našu prácu dobre. Preto by bolo fajn, keby si centrálna vláda nerobila nepriateľov zo samospráv, naopak, ak chce urobiť systémový krok pre väčšiu prosperitu krajiny a vyššiu kvalita života ľudí, nech posunie viac právomocí aj financií dolu. Napríklad za tých 200 miliónov, ktoré nám chce Matovič zobrať na „rodinnú reformu“, by sme tu dolu urobili pre rodiny viac a efektívnejšie. Aj naši 20 richtári a richtárky a 285 mestskí a obecní poslanci a poslankyne, ktorí v roku 2018 uspeli vo voľbách za stranu SPOLU – občianska demokracia. Som na nich všetkých hrdý.

Primátorom som sedem rokov, poslancom Národnej rady druhý rok, čiže sa ma týka aj nízka dôvera národnému parlamentu. Za nami je už len vláda. Ani tomu sa nečudujem, keďže to mám možnosť pozorovať zblízka v priamom prenose. Spôsob práce parlamentu a kvalita legislatívneho procesu je asi najhoršia v tomto tisícročí.

Preto sa opäť vraciam k otázke úpravy volebného systému a odchodu od jedného Mečiarovho volebného obvodu. Zníži to riziko, že bude parlament plný bezmenných obyčajných ľudí a nezávislých osobností bez predchádzajúcej zásadnejšej politickej či profesionálnej histórie. Nezaručuje to síce automaticky, že bude parlament obsadený lepšie, ale z vlastnej skúsenosti viem – čím máte k spätnej väzbe od ľudí, čo vás volili, bližšie, tým sa správate v politickej funkcii zodpovednejšie. Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *