islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

MOŽNO STE UŽ ZABUDLI NA TO, ŽE STE SLEDOVALI NEJAKÉ JARNÉ PRÍLETY VTÁCTVA, KEĎŽE VEĽKÁ ČASŤ VTÁČÍCH DRUHOV UŽ STIHLA AJ VYVIESŤ …

MOŽNO STE UŽ ZABUDLI NA TO, ŽE STE SLEDOVALI NEJAKÉ JARNÉ PRÍLETY VTÁCTVA, KEĎŽE VEĽKÁ ČASŤ VTÁČÍCH DRUHOV UŽ STIHLA AJ VYVIESŤ MLÁĎATÁ. NO NÁŠ POSLEDNÝ JARNÝ NÁVRATILEC, KOLIBIARIK SIVOZELENÝ PRILETEL IBA TIETO DNI.

Spomedzi našich kolibiarikov ide o najvzácnejší druh. Maximálne sa u nás vyskytujú desiatky párov, obyčajne sú z hniezdnej sezóny známe len jednotlivé hniezdne teritóriá. Nájsť je ho možné len v horských lesoch severného Slovenska napríklad na Orave, Spiši, Liptove, Turci. Väčšinou vyhľadáva rozvoľnené smrekové lesy vo vyšších polohách blízko potokov.

Tak ako je nenápadný jeho zjav, tak aj jeho hlas nie je práve z tých najvýraznejších, no odlíšiť sa dá. Znie niečo ako zmes spevu vrchárky modrej a orieška: https://xeno-canto.org/species/Phylloscopus-trochiloides

Ak by ste ho náhodou pozorovali, počuli, určite nezabudnite jeho pozorovanie zapísať do databáz, keďže ide o veľkú vzácnosť a to buď databázy Aves: http://aves.vtaky.sk/ alebo databázy vzácnych pozorovaní Birding: https://birding.sk/ (kde bolo aj tohtoročné prvé pozorovanie z Chočských vrchov od Petra Vrlíka) alebo do apky vtaky.sk či eBird. Ďakujeme!

Foto: Shah I.


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *