islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

MŽP SR: Dohoda o ochrane biodiverzity je jedinečnou šancou na ochranu a obnovu prírody a biodiverzity 🌍 🤝 19. december 2022 sa …

MŽP SR: Dohoda o ochrane biodiverzity je jedinečnou šancou na ochranu a obnovu prírody a biodiverzity 🌍

🤝 19. december 2022 sa stal historickým dňom, ktorý dáva ľudstvu šancu udržať modrú planétu obývateľnú aj pre ďalšie generácie. Do roku 2030 má byť totiž chránená takmer tretina všetkých suchozemských a morských oblastí, dôležitých pre zachovanie druhovej pestrosti všetkých foriem života. Vyplýva to z prelomovej politickej dohody, ku ktorej dospelo vyše 17 tisíc zástupcov viac ako 170 vlád krajín z celého sveta, vedcov, mládežníckych a neziskových organizácií počas konferencie zmluvných strán Dohovoru OSN o biodiverzite (COP15) v kanadskom Montreale. Slovenskú delegáciu na rokovaniach viedol štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Slovenskej republiky (MŽP SR) Juraj Smatana.

👉 Podľa štátneho tajomníka Juraja Smatanu dohoda z Montrealu je najvýznamnejším celosvetovým úsilím na ochranu planéty, svetových území a oceánov. Stanovuje priority v oblasti ochrany prírody a biodiverzity, straty druhov rastlín a živočíchov z voľnej prírody, obnovy ekosystémov, zníženia používania pesticídov, obmedzenia šírenia inváznych druhov či znižovania negatívnych vplyvov a dotácií vo vzťahu k biodiverzite. ✅ Zároveň nastavuje dôležité finančné mechanizmy. „V súčasnosti je svetovo chránených iba 17 % suchozemských a 10 % morských oblastí. Očakávania prelomovej dohody sú preto opodstatnené a veľké – zastaviť a zvrátiť súčasný trend, spočívajúci v alarmujúcom úbytku biodiverzity a podporiť opatrenia v prospech ochrany prírody, klímy, kvality života ľudí a udržateľného hospodárenia,“ zdôraznil Juraj Smatana.

🟢 Kvalita ľudských životov a prosperita je priamo závislá od zdravých a stabilných ekosystémov, čo je viac ako polovica svetového HDP. Mnoho ďalších ľudských činností, ale aj produkcia tovarov a služieb je závislá nepriamo. „Dôležité je mobilizovať zdroje vo verejnom a súkromnom sektore a v tomto kontexte je nevyhnutné ich vnímať ako investíciu do našej budúcnosti, prosperity a prežitia zdravého ľudstva ako neoddeliteľnej súčasti prírody, biodiverzity a ekosystémov,“ podčiarkol Juraj Smatana.

ℹ️ Odborné rokovania prebiehali takmer štyri roky aj s aktívnou účasťou Slovenska. „Zástupcovia EÚ boli na konferencii hnacím motorom a prejavovali najvyššie štandardy ochrany biodiverzity. Toto je náš parížsky moment (Parížska klimatická dohoda z roku 2015) pre prírodu a biodiverzitu, ktorý nám dá šancu udržať náš svet zdravý a obývateľný pre ďalšie generácie,“ uzavrel Smatana.

Celú tlačovú správu nájdete tu: https://www.minzp.sk/spravy/mzp-sr-dohoda-ochrane-biodiverzity-je-jedinecnou-sancou-ochranu-obnovu-prirody-biodiverzity.html

#COP15 #biodiverzita #ochrana #svet #priroda #Slovensko


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo životného prostredia SR on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *