islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

NA ČELE HNUTÍ NA OCHRANU VTÁCTVA STÁLI NA ZAČIATKU ŽENY Pri príležitosti medzinárodného dňa žien si pripomenieme významnú osobn…

NA ČELE HNUTÍ NA OCHRANU VTÁCTVA STÁLI NA ZAČIATKU ŽENY

Pri príležitosti medzinárodného dňa žien si pripomenieme významnú osobnosť z histórie ochrany vtáctva – aktivistku a milovníčku vtáctva Emily Williamson.

V 19. storočí boli bežným a žiadaným doplnkom ženskej módy klobúky zdobené vtáčím perím, a to čím exotickejším, tým lepšie. Dopyt po nich bol tak obrovský, že lov vtákov pre perie dohnal mnohé druhy na pokraj vyhynutia, pričom praktiky lovcov peria boli obzvlášť kruté. Lovené boli dospelé vtáky priamo na hniezdach s mláďatami, čajkám dokonca odnímali zaživa celé krídla. Okrem exotických druhov sa na tento účel lovili napríklad beluše malé, alebo potápky chochlaté, ktoré z tohto dôvodu v Británií a Írsku takmer vyhynuli. Emily Williamson, vtedy 34 ročná, bola zdesená týmto módnym trendom, kvôli ktorému sa vtáky zabíjali po stovkách tisíc a rozhodla sa s tým niečo spraviť. V roku 1889 na čajovom posedení spoločne s ďalšími aktivistkami založila spolok, ktorý sa neskôr stal Kráľovskou spoločnosťou pre ochranu vtácva (dnešné RSPB, partner BirdLife International). Pravidlá spolku boli jasné: nenosiť klobúky s vtáčím perím a odrádzať od toho aj ostatné ženy. Hlas spoločnosti silnel a ani nie po 9 rokoch mala 20 000 členov. Sústredila sa aj na vzdelávanie na školách a začala vydávať vlastný časopis „Bird notes and news“. V roku 1906 začali dokoca predávať vtáčie búdky a krmivo, čo malo fenomenálny úspech u verejnosti. V roku 1921, po 30-ročnej kampani, bol prijatý zákon, ktorý ukončil obchod s kožami exotických vtákov. Zraniteľné druhy sa začali zotavovať.

Podobne bola založená aj americká Audubon society (BirdLife Partner v Spojených štátoch). V roku 1896 zorganizovali Harriet Hemenway a Minna B Hall sériu popoludňajších čajov, aby presvedčili dámy z bostonskej spoločnosti, aby sa vyhýbali klobúkom s vtáčím perím.

viac na:
https://www.thehistorypress.co.uk/articles/birds-of-a-feather-the-female-founders-of-the-rspb/
https://www.emilywilliamsonstatue.com/


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *