islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

NA SLOVENSKU CHÝBA VYŠE 3000 LEKÁROV A 14 000 SESTIER, ŽIADAME SYSTÉMOVÉ, NIELEN ČIASTKOVÉ ZMENY 🤔 Ľudia na Slovensku osobne po…

NA SLOVENSKU CHÝBA VYŠE 3000 LEKÁROV A 14 000 SESTIER, ŽIADAME SYSTÉMOVÉ, NIELEN ČIASTKOVÉ ZMENY

🤔 Ľudia na Slovensku osobne pociťujú mimoriadnu vážnosť problému s nedostatkom lekárov, ktorý eskaluje počas aktuálnej pandémie.

👨‍⚕️👩‍⚕️ Podľa prieskumu agentúry AKO (od 7. do 13. decembra) až 63,6 % opýtaných súhlasí s tým, aby chýbajúcich lekárov na Slovensku nahradili lekári z Ukrajiny alebo z balkánskych krajín, ako je napríklad Srbsko či Macedónsko.

👉 Občania majú vážne obavy v súvislosti s nedostatkom zdravotníkov a poskytovaním zdravotnej starostlivosti pre seba či svojich blízkych. Vláda by urýchlene mala predložiť záchranné kroky pre naše zdravotníctvo. Ak neohodnotíme zdravotníkov a nezlepšíme systém dnes, keď ich potrebujeme najviac, kedy to chceme urobiť?

Monika Kolejáková – lekárka a odborníčka KDH na zdravotníctvo:
➡ „Vláda dlhodobo zlým prístupom vyháňa zdravotníkov z krajiny s odkazom, že v rozpočte na nich nezostalo adekvátne miesto. Takýmto spôsobom sa onedlho môže stať, že nás nebude mať kto liečiť či ošetrovať. Nemôžeme sa čudovať, že ľudia to prežívajú veľmi vážne a príchod lekárov z cudziny vnímajú ako možnú záchranu kolabujúceho systému.“

👉 To, že lekári z cudziny by pomohli preklenúť zložité obdobie, neznamená, že vyriešia systémové zlyhávanie. Ak nepríde zásadná zmena, problémy budú naďalej pretrvávať a slovenský personál bude aj naďalej húfne „utekať“ do zahraničia. Vláda by mala prísť s dlhodobou koncepciou pre zdravotníctvo – len tá motivuje zdravotníkov zostať „doma“. Jednorazový príspevok problém nerieši.

🇸🇰 Náš zdravotnícky systém potrebuje urýchlene zastaviť odchod našich špecialistov do cudziny – tak, aby sme vedeli zabezpečiť komplexnú zdravotnú starostlivosť najmä vlastnými personálnymi zdrojmi.

👉 Zahraniční odborníci nám môžu pomôcť – pre kvalifikáciu nie je dôležitý pôvod, ale odbornosť. Ak si však nedokážeme doma udržať našich zdravotníkov, máme vážny problém do budúcna. Tak, ako môžu cudzinci pomôcť dnes nám, onedlho sa môžu rozhodnúť presunúť inam. Rovnako hrozí, že do zahraničia môžu masovo odchádzať slovenskí pacienti a s nimi aj naše peniaze. Nutnou cestou je investovať do systému a podpory domácej sily.

👉👉 VIAC TU: https://kdh.sk/dve-tretiny-slovakov-suhlasia-aby-chybajucich-lekarov-nahradili-ukrajinci-ci-balkanci/


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *