islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Na úvod krátka poznámka. Verím, že nie je žiadna pochybnosť o tom, že Robert Fico nie je mojim priateľom ani spojencom. Nie je. …

Na úvod krátka poznámka. Verím, že nie je žiadna pochybnosť o tom, že Robert Fico nie je mojim priateľom ani spojencom. Nie je. Avšak to, ako sa dnes vyjadroval na tlačovej konferencii dočasný policajný prezident Hamran, mi príde zo strany policajného prezidenta nepatričné. Také vyjadrenia a formulácie môžu používať politici v politickom boji (aj to by mali zvážiť intenzitu), ale nie polícia Slovenskej republiky. Prepáčte, asi som v tomto konzervatívny.

Prajem si očistu polície, robím v rámci svojich možností čo viem, aby som jej pomohol. Pán Hamran mi je sympatický svojou energiou a rozhodnosťou, ale od nového vedenia očakávam aj určitú štábnu kultúru. Viem, že mnohým to bolo sympatické, konečne to tomu Ficovi povedal rovno do tváre a podobne. Ale za seba – na tlačovú konferenciu policajného prezidenta vo vzťahu k obvinenému určite nepatria slová ako “chrapúňske” a podobne. Ak tento trend bude pokračovať, neviem, aké slová budeme počúvať o chvíľu a aký vplyv to bude mať.

A áno, viem, že mi napíšete, že niektorí politici sa vyjadrujú horšie. Máte pravdu, sú to politici a sú v politickom boji a napriek tomu by sa tak vyjadrovať nemali. Jazyk, kultúra a vystupovanie je to, čo dáva našim inštitúciám vážnosť a dôveru. Platí to pre všetkých, často sa o tom rozprávam aj s kolegami, či naozaj musia použiť slová aké použijú. Všetci sme ľudia, občas nám uletí, kamery pokušenie zväčšujú, pretože veľa ľudí zatlieska. Ale ak to má byť trend, tak výsledok bude ešte väčšie napätie a zhrubnutie verejného priestoru. A opakujem, na konci dňa to podrýva autoritu a profesionalitu verejných inštitúcií. To je kľúčové, pretože politici a rovnako úradníci prichádzajú a odchádzajú. Inštitúcia a dôvera v štát je to, čo zostáva a čo je potrebné budovať.

PS: To, čo všetko už polícia a prokuratúra považujú za trestný čin a čo všetko prešetrujú, ma ako právnika prekvapuje, ale o tom inokedy na právnickom fóre …


Autor správy, foto a správu publikoval Juraj Šeliga – Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *