islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Najvyšší kontrolný úrad opäť potvrdzuje naše zistenia. Ďalší projekt „digitálnych lídrov“ končí na polícií Veronika Remišová R…

Najvyšší kontrolný úrad opäť potvrdzuje naše zistenia. Ďalší projekt „digitálnych lídrov“ končí na polícií

Veronika Remišová
Richard Raši a Peter Pellegrini na mňa opakovane útočia, pretože majú strach. Vedia veľmi dobre, čo po nich zostalo, aké nášľapné míny, predražené zmluvy a podozrenia z podvodov, na ktoré upozorňuje Najvyšší kontrolný úrad. Musí ich dokonca riešiť, na veľkú hanbu Slovenska, aj Európska prokuratúra. Môžu na mňa opakovane útočiť, ale v tom, čo som sľúbila ľuďom, neustúpim. Už nikdy žiadne úplatky v krabiciach od šampanského, či projekty, ktoré sa dohadovali v pokútnych hoteloch u oligarchov v pozadí.

Zistenia NKÚ odhalili pravdu o tom, ako digitálni lídri Smeru Peter Pellegrini a Richard Raši riadili informatizáciu štátu a ako prelievali milióny z verejných financií do vreciek vyvolených firiem. Po nástupe do úradu som sľúbila, že urobíme poriadok v informatizácii. Z toho dôvodu sme iniciovali aj túto kontrolu NKÚ v prípade portálu Slovensko.sk, keďže sme od začiatku mali vážne podozrenia o tom, ako sa kradli peniaze z informatizácie, čo ostatne potvrdzujú aj viaceré trestné stíhania, kde sa samotní obvinení priznávajú k tomu, ako dávali úplatky v prípade IT projektov. Kontrola NKÚ ukázala, že štát zadal tvorbu ÚPVS firmám Globaltel a SWAN za nevýhodných podmienok – drahšie ako boli aktuálne riešenia na trhu a navyše sa vzdal kontrolu nad správou portálu Slovensko.sk. Štát sa tak na dlhé roky stal rukojemníkom súkromných firiem. Bez nich nemôže v systémoch spraviť žiadne zmeny a za všetko musí draho platiť. Po zisteniach v predošlej správe NKÚ o likvidácii škatúľ od monitora – likvidácia jednej škatule za 420 eur – je to ďalší dôkaz o toho, ako politici Smeru aj dnešného Hlasu vyciciavali štát.

Zatiaľ čo predchádzajúca vláda podpisovala dodatky, aby zmluvné ceny zvyšovala, ja robím pravý opak. Nám sa podarilo cenu postupne znižovať o stotisíce eur, ktoré šetríme daňovým poplatníkom. V súčasnosti pripravujeme migráciu systémov tak, aby štát mal nad nimi plnú kontrolu. Vyviazať sa zo starých nevýhodných zmlúv však nie je jednoduché, s tým účelom sa zmluvy za predchádzajúcich vlád aj podpisovali- aby dodávatelia mali zabezpečené zlatú baňu na dlhé roky dopredu. Samozrejme, dotknutým firmám, do ktorých vlády Smeru liali roky peniaze, sa to nepáči, ale náš cieľ je jasný. Štát musí mať nad svojou kľúčovou infraštruktúrou plnú kontrolu, najmä keď štát za systémy aj platí.

Dali sme skontrolovať NKÚ aj ďalší, relatívne malý projekt, kde medzi bežne dostupným riešením na trhu a riešením, ktorý si objednal štát za vlády Smeru bol rozdiel, podľa zistení NKÚ, viac ako 5 miliónov eur. Čistá vata a čistý zisk pre toho „správneho“ dodávateľa. Daný projekt už rieši polícia, no takýchto projektov vyprodukovala bývalá garnitúra desiatky, možno stovky.


Autor správy, foto a správu publikoval Za ľudí on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *