islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

NEMOCNICE REPROFILIZUJÚ LÔŽKA PRE DETI S PSYCHIATRICKÝMI PROBLÉMAMI Pandémia a vojna na Ukrajine zvýraznila nedostatočné kapaci…

NEMOCNICE REPROFILIZUJÚ LÔŽKA PRE DETI S PSYCHIATRICKÝMI PROBLÉMAMI

Pandémia a vojna na Ukrajine zvýraznila nedostatočné kapacity zdravotníckych zariadení pre hospitalizáciu detských psychiatrických pacientov. Nemocnice preto reprofilizujú lôžka pre prípadnú hospitalizáciu mladých pacientov.

Aktuálne máme na Slovensku k dispozícii 117 detských psychiatrických lôžok, z nich je však 40 lôžok vyčlenených pre COVID-19 pozitívnych. Táto lôžková kapacita často nepostačuje ani v obdobiach bez pandémie a zariadenia majú dlhodobo problém s hospitalizáciou akútnych detských pacientov. Pandémia a hrôzy vojny na Ukrajine situáciu ešte zhoršili, preto reagujeme na aktuálny nepriaznivý stav. Sedem nemocníc (v Pezinku, Bratislave, Nitre, Kremnici, Martine, Prešove a Košiciach) reprofilizuje lôžkový fond tak, aby zabezpečili potrebné lôžka pre detských pacientov.

Zdravotnícke zariadenia vyčlenia do 20 % svojich kapacít určených pre dospelú populáciu, teda z akútnych lôžok psychiatrických oddelení alebo kliník. Mladých pacientov vo veku od 16 do 18 rokov tam umiestnia v prípade, keď nebudú postačovať kapacity priestorov pre deti. Pacienta umiestneného na reprofilizované lôžko vyšetrí detský psychiater, stanoví diagnózu a bude mu vypracovaný individuálny liečebný plán a následne poskytovaná zdravotná starostlivosť v súlade so štandardnými postupmi pre danú vekovú kategóriu. Zabezpečené bude obmedzenie kontaktu detských pacientov s dospelými pacientmi.

Starostlivosť o duševné zdravie patrí medzi naše priority. Pracujeme na projektoch, ktoré majú za cieľ zvýšiť počet lôžok najmä pre detských pacientov, ako aj vytvoriť kvalitnejšie prostredie pre zdravotnícky personál takýchto zariadení.


Autor správy, foto a správu publikoval Ministerstvo zdravotníctva Slovenskej republiky on Facebook

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *