O skutočných cieľoch ruskej invázie na Ukrajine, o Litve a jej krokoch, ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne, ale aj o mnoho…
O skutočných cieľoch ruskej invázie na Ukrajine, o Litve a jej krokoch, ako sa zbaviť závislosti na ruskom plyne, ale aj o mnohom ďalšom zo zahraničia – píše náš europoslanec Vladimír Bilčík.
📰 5 ZAHRANIČNÝCH SPRÁV TOHTO TÝŽDŇA, KTORÉ MA ZAUJALI 🌍
🇺🇦 RUSKÍ VOJACI SA SNAŽIA ZAKRYŤ VOJENSKÉ ZLOČINY V MARIUPOLE 🇷🇺
Podľa starostu Mariupoľa Vadyma Bojčenka, ruskí vojaci nazhromaždili mŕtve telá obetí ostreľovania mesta a tajne ich pochovali do masových hrobov v blízkosti dediny Manhuš. Tieto udalosti sa zhodujú so zábermi americkej spoločnosti Maxar, ktorá zverejnila satelitné fotky možných masových hrobov v danej lokalite. Bojčenka tvrdí, že v Mariupole od začiatku konfliktu zomrelo už viac ako 20 tisíc ľudí, pričom telá mnohých z nich skončili v ruských mobilných krematóriách. Podľa starostu mesta sa tak ruskí vojaci snažia zakryť dôkazy svojich vojnových zločinov. Moskva navyše vo štvrtok vyhlásila, že mesto “oslobodila” a získala tak metropolu pod svoju kontrolu. Zvyšní ukrajinskí vojaci brániaci mesto sa spolu s pár stovkami civilistov skrývajú v železiarňach a oceliarniach Azovstal.
🇺🇦 RUSKÝ GENERÁLMAJOR ODHALIL CIELE MOSKVY NA UKRAJINE 🇷🇺
Ruský generálmajor Rustam Minnekaev v piatok ponúkol zatiaľ najdetailnejší popis ambícií Moskvy v druhej fáze vojny, ktorá začala odchodom ruských vojsk z kyjevskej oblasti. Minnekaev vyhlásil, že cieľom tejto fázy je nadobudnutie plnej kontroly nad Donbasom a južnou časťou krajiny. Získanie tohto územia navyše umožní Rusku vytvoriť pevninský koridor na anektovaný Krym. Generálmajor dodal, že kontrola južnej Ukrajiny umožní Rusku prístup k regiónu Podnesterska, čo je separatistické územie na východe Moldavska. Podľa neho sa údajne v Podnestersku nachádzajú prípady utláčania rusky hovoriacich ľudí. Zelenskij navyše vo štvrtok prehlásil, že v okupovaných regiónov južnej Ukrajiny, teda v okolí Chersonu či Záporožia, môže dôjsť k vyhláseniu falošných referend o nezávislosti. Ukrajinský prezident preto občanov týchto regiónov varoval, aby nevyplňovali žiadne dotazníky a neposkytovali ruským vojakom osobné informácie, ktoré by mohli byť zneužité.
🇱🇹 AKO SA LITVA ZBAVILA ZÁVISLOSTI NA RUSKOM PLYNE 🇷🇺
Litva na začiatku tohto mesiaca, ako prvá európska krajina, prehlásila, že zastaví dodávky ruského plynu. K tomuto rozhodnutiu viedli roky budovania nezávislosti krajiny od dovozu ruskej suroviny. K rozhodnutiu začať takýto projekt prispeli v roku 2010 aj desaťročia napätých vzťahov s Moskvou, ktorá v roku 1992 zastavila do krajiny export svojej ropy. Nasledujúce roky Litva obviňovala Gazprom zo zneužívania svojej monopolnej pozície, pretože si spoločnosť za plyn účtovala príliš vysoké ceny. Litva preto začala svoju nezávislosť na ruskom plyne budovať pomocou dovozu skvapalneného zemného plynu, LNG, z Nórska, Kataru a USA. Stavila pritom na vybudovanie tzv. plávajúceho terminálu FSRU Independence, ktorý dokáže prijať také množstvo skvapalneného plynu, ktoré by zásobilo celú skoro troj-miliónovú krajinu. Takéto “plávajúce terminály” FSRU sú navyše jednoduchšie na konštrukciu, ich stavba trvá zväčšia 1 – 3 roky, ako ich pevninské ekvivalenty. Výhodou je aj ich mobilita. Prípad Litvy môže teda slúžiť ako užitočný príklad pre ostatné európske krajiny, napríklad pre Nemecko, pri zbavovaní sa závislosti na ruskom plyne.
🇺🇦 PRÍSPEVKY SPOCHYBŇUJÚCE MASAKER V BUČI BOLI NA FACEBOOKU VEĽMI POPULÁRNE 🇷🇺
Inštitút pre strategický dialóg (ISD) odhalil, že facebookové príspevky spochybňujúce ruské vojenské zločiny na Ukrajine boli na platforme trikrát viac zdieľané ako ostatné príspevky súvisiace s touto témou. ISD skúmal v 20 krajinách top desať najzdielanejších príspevkov o masakri v Buči, pričom zistil, že až 55 príspevkov obsahovalo sporné informácie o incidente. Príspevky spochybňujúce tento masaker boli na Facebooku zdieľané až 208 tisíckrát, zatiaľ čo príspevky, ktoré nespochybňovali vierohodnosť fotiek tamojšej tragédie boli zdieľané 172 tisíckrát. Dezinformačné príspevky boli často zdieľané v Taliansku, Rakúsku či Českej republike. Najviac zdieľaný príspevok v Rakúsku, a tretí najviac zdieľaný príspevok v Nemecku, v súvislosti s udalosťami v Buči bol prevzatý z proruského médiá Anti-Spiegel. Tento príspevok kopíroval ruskú propagandistickú interpretáciu týchto udalost a naznačoval, že obete v Buči boli zabité ukrajinskou armádou, pretože podporovali ruské vojská. Facebook v reakcii na túto správu vyhlásil, že výskum ISD bol vykonaný na malej vzorke príspevkov a nereprezentuje jeho snahy v boji s dezinformáciami o vojne na Ukrajine.
🇸🇮 SLOVINSKO SI POHORŠILO V REBRÍČKU DEMOKRACIE, NO STÁLE JE NA TOM LEPŠIE AKO ČESKO ČI SLOVENSKO⚖️
Organizácia Freedom House každý rok vydáva správu o úrovni demokracie v štátoch po celom svete. V najnovšej správe sa zamerala na štáty v tranzícii. Tie tak môžu v rôznych kategóriách, ako sloboda médií, korupcia či volebný proces, získať celkovo 7 bodov. Nová správa hodnotiaca úroveň demokracie v týchto štátoch za minulý rok ukázala, že z regiónu východnej Európy a strednej Ázie sa najviac za toto obdobie prepadlo Slovinsko, ktoré z minuloročného bodového skóre 5,86 padlo na 5,71. To sa dáva za vinu najmä slovinskému premiérovi Janezovi Janšovi, ktorý vytvára tlak na súdnictvo, občiansku spoločnosť a médiá v krajine. Minulý rok sa napríklad rozhodol pozastaviť financovanie verejnoprávnych médií v krajine, pretože odvysielali reportáž kritickú k jeho osobe. Aj napriek tomu sa však Slovinsko umiestnilo v rebríčku vyššie ako Slovensko, Česká republika či iné krajiny v regióne.
Linky na články nájdete v komentároch. Foto: 1. Reuters 2. Profimedia 3. Getty Images 4. AP 5. Getty Images Autor správy, foto a správu publikoval SPOLU – občianska demokracia on Facebook Zdroj Read More