islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

O víkendovom sčítaní vodného vtáctva, ktorého sa na Slovensku zúčastnilo viac ako 200 dobrovoľníkov, bola dnes reportáž aj v spr…

O víkendovom sčítaní vodného vtáctva, ktorého sa na Slovensku zúčastnilo viac ako 200 dobrovoľníkov, bola dnes reportáž aj v správach STV o 19:00. Reportéri prišli na Zemplín a v reportáži od 45:18 sa hovorí nielen o zimujúcom vtáctve, ale aj o hniezdiacom (https://www.facebook.com/spravy.rtvs/videos/295395515968564).

Zamrznutá vodná hladina bola dnes totiž príležitosťou, kedy bolo možné navštíviť aj kolónie vzácnych chavkošov na ostrovoch a zrátať počet hniezd z vlaňajška. Chavkošie kolónie sa počas hniezdenia nemôžu navštevovať, je to na vyrušovanie veľmi citlivý druh. Kolónie sú navyše skryté v kríkoch a počas vegetačného obdobia nie je možné medzi olistenými konármi zistiť presný počet hniezd. Počet hniezd sa dá zistiť len po opadnutí listov, keď je kolónia opustená. Nebola však reč len o chavkošoch, ale aj o novom slovenskom hniezdiacom druhu, hltavke, ktorá vlani zahniezdila práve v jednej takejto chavkošej kolónii.

V reportáži zaznelo aj, že spolu sa tento víkend zapojilo do sčítavania vodného vtáctva viac ako 200 ľudí. Je to vďaka nasadeniu mnohých ľudí najväčší takýto jednorazový monitoring vtáctva na Slovensku. To nám pomáha získať veľmi potrebné údaje pre ochranu vtáctva a chránených území. Všetkým, ktorí ste sa zapojili preto veľmi ďakujeme!


Autor správy, foto a správu publikoval SOS/BirdLife Slovensko on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *