islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

ODIŠIEL VEĽKÝ ČLOVEK, KTORÝ POMOHOL VYBOJOVAŤ SLOBODU A DEMOKRACIU Ladislav Stromček. Osobnosť, ktorá pod hrozbou straty vlastn…

ODIŠIEL VEĽKÝ ČLOVEK, KTORÝ POMOHOL VYBOJOVAŤ SLOBODU A DEMOKRACIU

Ladislav Stromček. Osobnosť, ktorá pod hrozbou straty vlastnej slobody bojovala za slobodu pre všetkých a celoživotnou službou presahovala hranice našej krajiny.

✝ Včera popoludní zomrel vo veku 61 rokov v nemocnici v Trstenej.

Ladislav Stromček nikdy neupozorňoval na seba, ale skrytou prácou vykonal mnoho pre náš národ. Preto chceme verejne poďakovať za jeho obetu s medzinárodným presahom.

➡ Vďaka nemu sa celé Československo dozvedelo o udalostiach počas Sviečkovej manifestácie, na ktorej sa osobne zúčastnil. Bol totiž v živom kontakte s Antonom Hlinkom, ktorý na základe jeho informácií z Mníchova vysielal na Hlase Ameriky. Nielen tým výrazne prispel k neskoršiemu získaniu slobody pre krajinu.

➡ V komunistickom režime s rizikom tvrdého postihu tvoril, písal, riadil a distribuoval samizdaty s odvážnym napojením na zahraničie. Okrem iného bol aj šéfredaktorom samizdatového časopisu pre mládež ZRNO.

➡ Neúnavne bojoval za náboženskú slobodu v Československu.

➡ Od mladosti túžil byť kňazom. V roku 1988 ho tajne vysvätil neskorší kardinál Ján Chryzostom Korec. Bol osobným priateľom veľkých postáv – disidentov Vladimíra Jukla či Silvestra Krčméryho.

➡ V rokoch 2008 až 2016 pôsobil ako generálny vikár Žilinskej diecézy, od roku 2016 bol dekanom a farárom v Čadci.

Kto môžete, pridajte mu spomienku či modlitbu.
Odpočinutie večné daj mu, Pane! 🙏


Autor správy, foto a správu publikoval KDH on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *