islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Ostriež zelenkastý (Perca fluviatilis Linnaeus): Ostriežovité ryby sa vyznačujú ostrými tŕňmi v chrbtovej plutve, podľa čoho sú …

Ostriež zelenkastý (Perca fluviatilis Linnaeus):
Ostriežovité ryby sa vyznačujú ostrými tŕňmi v chrbtovej plutve, podľa čoho sú aj pomenované. Okrem toho sú pre ne charakteristické aj drsné šupiny, ktoré pri dotyku pripomínajú brúsny papier. Ich najhojnejším zástupcom v Európe bol kedysi práve ostriež, ktorý nie je pri výbere svojho prostredia veľmi prieberčivý. Nájdete ho v prúdivých úsekoch, ale aj v stojatých vodách. Preto je tak trocha prekvapujúce, že ostriežov je dnes oveľa menej ako v minulosti. Pri pohľade na ostrieža zaujme okrem tŕňov v chrbtovej plutve aj jeho sýte sfarbenie. Na zelenkastom podklade má sýte hnedé, niekedy až čierne priečne pásy, a na konci chrbtovej plutvy má čiernu bodku. Menšie jedince sa živia malými živočíchmi, väčšie si trúfnu aj na menšie rybky.

European perch (Perca fluviatilis Linnaeus)
The Percidae family of fish have sharp thorns on their dorsal fin, hence their name. They also have rough, sandpiper-like scales. The European perch, which is not very particular when selecting its environment, was once the most numerous representative of its family in Europe. They can be found in both swift and stagnant bodies of water, and thus it is surprising that its population has significantly declined. In addition to its spiked dorsal fin, its bright colors will catch your attention. Vertical dark brown or even black stripes are found on a greenish base and a black dot is located at the end of the dorsal fin. Smaller specimens feed on zooplankton and small invertebrates while adults also eat small fish.

✒️Prof. RNDr. Vladimír Kováč, CSc.
🖌SNM – Prírodovedné múzeum Bratislava (Lito. Werner u. Winter, Frankfurt a. M. 1908)

Autor správy, foto a správu publikoval Danubiana Meulensteen Art Museum on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *