islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Pápež Ján Pavol II. rešpektoval kardinála Tomka, vraví kardinál Dzivisz

Jedným z koncelebrantov pohrebu kardinála Jozefa Tomka bol bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz. Pri tejto príležitosti prinášame jeho kondolenciu, ktorú zanechal Košickej arcidiecéze.

Do Košíc na pohreb zosnulého kardinála Jozefa Tomka som prišiel z potreby svojho srdca, ale aj preto, aby som vydal svedectvo o tomto veľkom synovi Cirkvi a veľkom synovi slovenského národa.

Keď som počas pontifikátu slúžil po boku Jána Pavla II., zblízka som videl, ako pápež rešpektoval zosnulého kardinála. Videl som jeho múdrosť a oddanosť službe Cirkvi. Obaja vedeli, čo je marxizmus a komunizmus. Kardinál Karol Wojtyła bojoval s touto ideológiou a totalitným systémom ako metropolita Krakova. Otec kardinál Jozef Tomko sa po štúdiách v Ríme, keby bolo prenasledovanie cirkvi v jeho krajine nemohol vrátiť do svojej vlasti.

Duchovná a intelektuálna príprava kardinála Jozefa Tomka a jeho poznanie univerzálnej cirkvi spravili, že pôsobil najmä ako generálny sekretár Synody biskupov a prefekt Kongregácie pre evanjelizáciu národov. Do oboch týchto úradov ho vymenoval svätý Ján Pavol. Kardinál Jozef Tomko bol verným priateľom poľského národa. Spája nás blízkosť našich jazykov a kultúr, spoločenstvo viery a vernosť Svätej stolici. Preto som dnes v Košiciach, aby som zosnulému kardinálovi vyjadril uznanie a zveril milosrdnému Bohu jeho vzácnu dušu.

Kardinál Stanisław Dzivisz

Košická arcidiecéza TK KBS


Jedným z koncelebrantov pohrebu kardinála Jozefa Tomka bol bývalý osobný tajomník sv. Jána Pavla II., emeritný krakovský arcibiskup, kardinál Stanisław Dziwisz. Pri tejto príležitosti prinášame jeho odkaz, ktorý zanechal Košickej arcidiecéze.
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *