Pápež: Poklad východnej liturgie, výzva za mier na Ukrajine
Dôležitosť uchovávania liturgického bohatstva východných cirkví, ale aj zopakovanie mierovej výzvy v súvislosti s Ukrajinou bolo obsahom stretnutia Svätého Otca Františka s členmi plenárneho zasadnutia Kongregácie pre východné cirkvi, ktorých prijal na audiencii v piatok 18. februára.
V súvislosti so spomenutým plenárnym zasadnutím sa v Ríme v tomto týždni koná aj kongres o Inštrukcii na aplikáciu bohoslužobných predpisov Kódexu kánonov východných cirkví (CCEO) vydanej pred štvrťstoročím. Slovensko na ňom zastupuje košický eparcha, arcibiskup Cyril Vasiľ spolu s trojicou liturgistov.
V úvode audiencie pozdravil Svätého Otca v mene všetkých prítomných prefekt Kongregácie pre východné cirkvi kardinál Leonardo Sandri. Pri tejto príležitosti prezentoval spoločnú výzvu účastníkov plenárneho zasadnutia na podporu mieru na Ukrajine. Zvlášť pri tom pripomenul mierové úsilie, aké kedysi vyvinul pápež Benedikt XV., ktorý bol zakladateľom Kongregácie pre východné cirkvi i Pápežského východného ústavu a od jeho smrti uplynulo v januári 100 rokov.
Mierové úsilie Benedikta XV. a súčasné výzvy vojny a mieru
Na odkaz Benedikta XV. opätovne poukázal aj pápež František vo svojom príhovore. Najprv zacitoval jeho slová z encykliky Dei providentis z 1. mája 1917: „V Cirkvi Ježiša Krista, ktorá nie je ani latinská, ani grécka, ani slovanská, ale katolícka, neexistuje žiadna diskriminácia medzi jej deťmi.” Potom venoval pozornosť situácii nedávnych i súčasných napätí a vojen, ktoré sa týkajú oblastí, kde žijú východní kresťania. Mierové úsilie Benedikta XV. pripomenul týmito slovami:
„On odsúdil barbarskosť vojny ako „zbytočného krviprelievania“. Vodcami krajín, zapojených do Prvej svetovej vojny, zostalo jeho varovanie nevypočuté. Rovnako nevypočutá bola aj výzva sv. Jána Pavla II., aby sa zabránilo konfliktu v Iraku.
Tak ako aj v tejto chvíli, keď je všade toľko vojen, táto výzva pápežov, ako aj mužov a žien dobrej vôle je nevypočutá. Zdá sa, že najväčšiu cenu za mier by mali dostať vojny: aké protirečenie! Sme pripútaní k vojnám, a toto je tragické. Ľudstvo, ktoré sa pýši kráčaním vpred vo vede, v myslení, v mnohých krásnych veciach, kráča vzad v utkávaní mieru. Je šampiónom vo vedení vojny. A toto je nám všetkým hanbou. Musíme sa modliť a prosiť o odpustenie za tento postoj.
Dúfali sme, že v treťom tisícročí už nebude potrebné opakovať podobné slová, ale zdá sa, že ľudstvo stále tápe v tme: boli sme svedkami masakrov v konfliktoch na Blízkom východe, v Sýrii a Iraku, v etiópskom regióne Tigray a hrozivé vetry stále dujú na stepiach východnej Európy, zapaľujú rozbušky a ohne zbraní a nechávajú v chlade srdcia chudobných a nevinných, s ktorými sa nepočíta. Medzitým pokračuje dráma v Libanone, ktorá už mnohých pripravila o chlieb; mladí ľudia i dospelí stratili nádej a opúšťajú tieto krajiny.“
Vatican News TK KBS
Dôležitosť uchovávania liturgického bohatstva východných cirkví, ale aj zopakovanie mierovej výzvy v súvislosti s Ukrajinou bolo obsahom stretnutia Svätého Otca Františka s členmi plenárneho zasadnutia Kongregácie pre východné cirkvi, ktorých prijal na audiencii v piatok 18. febru…
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme