islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Pápežov úmysel na september: Modlime sa za zrušenie trestu smrti

V septembri pozýva pápež František modliť sa, „aby všetky krajiny sveta vo svojom právnom poriadku zrušili trest smrti, ktorý je útokom na ľudskú dôstojnosť“. V krátkom videu, ktoré publikovalo ústredie Apoštolátu modlitby (Svetová sieť modlitby pápeža) vysvetľuje Svätý Otec dôležitosť tohto úmyslu nasledovne:

„Každý deň viac a viac rastie vo svete «nie» trestu smrti. Pre Cirkev je to znakom nádeje. Z právneho hľadiska nie je nevyhnutný. Spoločnosť môže účinne potláčať zločinnosť bez toho, aby definitívne vzala páchateľom možnosť napraviť sa.

Vždy, v každom rozsudku, musí byť okienko nádeje. Hrdelný trest neponúka spravodlivosť pre obete, ale skôr živí pomstu. A oberá o každú možnosť napraviť eventuálny justičný omyl.

Navyše je trest smrti morálne neadekvátny, lebo ničí ten najdôležitejší dar, ktorý sme dostali: život. Nezabúdajme, že až do poslednej chvíle sa človek môže obrátiť a zmeniť. A vo svetle evanjelia je trest smrti neprípustný. Prikázanie «nezabiješ» sa vzťahuje tak na nevinného, ako aj na vinného.

Preto prosím všetkých ľudí dobrej vôle, aby sa zmobilizovali za zrušenie trestu smrti na celom svete. Modlime sa, aby všetky krajiny sveta vo svojom právnom poriadku zrušili trest smrti, ktorý je útokom na ľudskú dôstojnosť.“

Cirkev jednoznačne odmieta trest smrti

Počnúc sv. Jánom Pavlom II. sa pápeži v posledných desaťročiach dôrazne vyjadrili proti používaniu trestu smrti. Pápež František v roku 2018 urobil ďalší krok, keď schválil nový odsek v katechizme, v ktorom jasne odsúdil trest smrti a vyjadril odhodlanie Cirkvi dosiahnuť jeho úplné zrušenie.

Podľa údajov OSN približne 170 krajín trest smrti zrušilo, zaviedlo moratórium na jeho vykonávanie v legislatíve alebo v praxi, alebo pozastavilo popravy na viac ako 10 rokov. Napriek tomu sa trest smrti naďalej uplatňuje v 55 krajinách na rôznych kontinentoch.

Modlitbový úmysel na úrovni miestnej cirkvi

Na mesiac september pripravili úmysel v rámci Apoštolátu modlitby aj slovenskí biskupi. Dávajú v ňom za vzor Pannu Máriu: „Aby sme na príhovor Sedembolestnej Panny Márie dokázali aj učiť v škole aj nasledovať v živote jej príklad pokory a podriadenosti Božej vôli.“

Vatican News TK KBS


„Každý deň viac a viac rastie vo svete «nie» trestu smrti. Pre Cirkev je to znakom nádeje. Z právneho hľadiska nie je nevyhnutný. Spoločnosť môže účinne potláčať zločinnosť bez toho, aby definitívne vzala páchateľom možnosť napraviť sa,
Autor správy, foto a správu publikoval TK KBS on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *