Pekné štvrtkové ráno :) Malým okienkom do histórie sa poďme spoločne pozrieť na ďalšiu významnú osobnosť, ktorá zanechali v deji…
Pekné štvrtkové ráno 🙂 Malým okienkom do histórie sa poďme spoločne pozrieť na ďalšiu významnú osobnosť, ktorá zanechali v dejinách nášho mesta i Slovenska výraznú stopu 🙂
GORAZD ZVONICKÝ (1913 – 1995)
Až do roku 1927 študoval na ľudovej škole v Močaranoch (dnes časť Michaloviec) najznámejší tunajší rodák Andrej Šándor, známejší pod pseudonymom Gorazd
Zvonický. V Michalovciach pracoval na výstavbe novej budovy gymnázia (dokončená bola v roku 1931).
Štefan Hlaváč, okrem iných, pomohol Andrejovi Šándorovi, ktorého nemohli prijať na michalovské gymnázium pre vyšší vek. Práve Hlaváč zariadil, aby mohol odísť študovať k saleziánom do Šaštína. Jeho primičná svätá omša z roku 1948 patrí medzi najstaršie udalosti, ktoré na svoju kameru zachytil amatérky filmár Edmund Ferko.
Gorazd Zvonický je z histórie známy ako básnik, publicista, spisovateľ, prekladateľ, organizátor kultúrneho života Slovákov v zahraničí. V rokoch 1949 – 1950 ako rehoľný kňaz pôsobil ako správca michalovskej saleziánskej farnosti Panny Márie Pomocnice kresťanov. Zároveň vyučoval náboženstvo na miestnom gymnáziu. Pohnuté udalosti v roku 1950 pôsobili jeho útek do Talianska, neskôr pôsobil v Argentíne a v talianskom Ríme. Na Slovensku vydal dve básnické zbierky, Sejba perál (rok 1943) a Mýtnik pred Madonou (rok 1948). Aj po odchode do zahraničia bol veľmi literárne činný.
Patril aj medzi spoluzakladateľov Zahraničnej Matice Slovenskej.
Autor správy, foto a správu publikoval Michalovce – srdce Zemplína on Facebook