islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Banskobystrický samosprávny kraj’s post

Kraj podporí dobrovoľných hasičov 🚒

Dobrovoľní 👩‍🚒 hasiči v Banskobystrickom samosprávnom kraji (BBSK) dostanú vďaka peniazom z 🇪🇺 Európskej únie techniku, ktorá ich lepšie pripraví na zvládanie katastrof. Reč je o špecializovaných prívesných 🚚 vozíkoch s vybavením pre núdzové prekrývanie striech po požiaroch či 🌪️ veterných smrštiach a tiež so súpravami materiálu, ktorý je potrebný na krátkodobé núdzové ubytovanie osôb po mimoriadnych udalostiach.

Banskobystrická župa, spoločne s partnerskou 🇭🇺 maďarskou Novohradskou župou, totiž uspela v programe INTERREG a na projekt s názvom „Zvýšenie pripravenosti maďarských a slovenských regiónov na riadenie rizík súvisiacich s katastrofami“ získala viac ako milión eur. Za tie obstará materiálno-technické vybavenie, ktoré rozdelí medzi vybrané dobrovoľné hasičské zbory v jednotlivých okresoch oboch krajov.

💬 „Tento projekt pomôže spojiť a zosieťovať dobrovoľné hasičské zbory a poskytne im na to prostriedky. Ja to dielik do skladačky „prevencia katastrof – pripravenosť na katastrofy – reakcia na katastrofy – obnova po katastrofách“, ktorú potrebujeme urýchlene vyskladať. Je to skladačka, o ktorej vediem dialóg aj s predstaviteľmi našej vlády – pretože v tejto oblasti potrebujeme upraviť niektoré kompetencie a vyskladať niektoré schopnosti,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter na dnešnom tlačovom brífingu, ktorý sa konal priamo pred sídlom Dobrovoľného hasičského zboru mesta 📌 Fiľakovo. Zároveň ocenil prácudobrovoľných aj profesionálnych hasičov, ktorí sú podľa jeho slov „najlepšie zorganizovanou organizačnou zložkou v našom štáte.“

Na brífingu za slovenskú stranu vystúpil aj riaditeľ Krajského riaditeľstva hasičského a záchranného zboru Banská Bystrica Dušan Hancko a člen prezídia Dobrovoľná požiarna ochrana Slovenskej republiky Pavol Zapletal. Práve s nimi župa na celom projekte spolupracuje, aby hasiči dostali naozaj techniku, ktorú potrebujú, a dostala sa tam, kde bude najviac užitočná.

💬 „Cieľom tohto projektu je zvýšiť intervenčné kapacity dobrovoľných hasičských zborov. Vplyvom klimatickej zmeny sa nám nároky na ich vybavenie neustále zvyšujú a práve toto má riešiť aktuálny projekt INTERREG. Zároveň, súčasťou projektu je aj zvyšovanie odbornosti a kvalifikácie dobrovoľných hasičov, vrátane rozšírenia vodičských oprávnení na skupinu E, ktorá je potrebná pre ťahanie prívesných vozíkov so zvýšenou hmotnosťou,“ vysvetlil Dušan Hancko.

Len v Banskobystrickom samosprávnom kraji je aktuálne kategorizovaných 283 dobrovoľných hasičských zborov miest a obcí, ktoré majú celkovo asi 10-tisíc členov.

Dôležitosť dobrovoľnej hasičskej ochrany si rovnako uvedomujú aj na druhej strane hranice, v partnerskej Novohradskej župe.

💬 „Musíme urobiť všetko pre to, aby sme naše záchranné zložky pripravili na situácie, ktoré môžu nastať. Hovorím o povodniach a ochrane majetku, o požiaroch a čo najrýchlejších zásahoch pri nich či o katastrofách, ktoré si vyžadujú okamžitú reakciu. Verím, že naša spolupráca bude pokračovať a vytvoríme také podmienky, aby obyvatelia našich krajov žili v bezpečí,“ uzavrel župan Nándor Skuczi.


Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *