islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Banskobystrický samosprávny kraj’s post

DETSKÍ PACIENTI V KOVÁČOVEJ REHABILITUJÚ NA ŠPIČKOVOM ZARIADENÍ, KÚPILI HO VĎAKA PODPORE KRAJA

Banskobystrický samosprávny kraj podporil takmer 25-tisíc eurami kúpu špičkového rehabilitačného zariadenia TheraSuit do Špecializovaného liečebného ústavu (ŠLÚ) Marína v Kováčovej. Detským pacientom toto zariadenie vďaka špeciálnemu „kozmickému“ obleku a systému cvičení s využitím klietkovej konštrukcie pomôže postupne zlepšiť rozsah pohybu a postaviť sa na vlastné nohy.

🗭 „Toto je špeciálna príležitosť, pretože si uvedomujem, vnímam a vidím, že množstvo ľudí, a špeciálne detí, prekonáva ťažké bolesti a diagnózy, s ktorými statočne bojujú. Som veľmi rád, že toto zariadenie sme podporili napriek tomu, že to nie je naša priama kompetencia a zariadenie nepatrí do našej zriaďovateľskej pôsobnosti. Chcem za to poďakovať aj poslancom, že sme našli aj ich podporu. Spravili sme tak ako výraz úcty a rešpektu voči deťom, ktoré sa tu liečia, a zároveň symbol vďaky voči zamestnancom tohto zariadenia, ktorí im pomáhajú ich ťažkosti prekonávať,“ povedal predseda BBSK Ondrej Lunter.

➡️ Systém TheraSuit zabezpečí komplexné liečebné cvičenie pacientov rôznych vekových kategórií a má viacero súčastí. Využíva napríklad špeciálny oblek, ktorý vznikol v rámci kozmického výskumu 👨‍🚀 a umožňuje vďaka mnohým špeciálnym úponom individuálne zapojenie, či naopak vypojenie chybne fungujúcich svalových skupín.

🗭 „Komplex pomôcok je veľmi nápomocný pri rehabilitácii, je akoby ďalšou rukou fyzioterapeuta – pomáha pacienta zaistiť v určitej polohe, ale aj dávkovať mu záťaž. Pulley systém je vysoko individuálny odporový tréning vykonávaný v špeciálnej cvičebnej klietke. Pomocou popruhov a závaží sa precvičuje izolovaný pohyb a tým aj konkrétne svalové skupiny zodpovedné za tento pohyb. Spider terapia, tzv. pavúk, pomocou ôsmich pružných popruhov v cvičebnej klietke odľahčí telo pacienta od gravitácie a tým mu umožní zažiť pocit nezávislosti zo samostatného postoja na vlastných nohách,“ dopĺňa primárka ŠLÚ Kováčová Katarína Recabarrenová.

Toto zariadenia môžu využívať pacienti s diagnózami detská mozgová obrna, vrodené vývojové chyby centrálnej nervovej sústavy a pohybového aparátu, rázštepy chrbtice, hydrocefalus, stavy po cievnych mozgových príhodách, nádoroch mozgu, kraniocerebrálnych traumách či úrazoch chrbtice.

🗭 „Som rád, že môžem aj takto verejne poďakovať pánovi predsedovi a Banskobystrickému samosprávnemu kraju za poskytnutý finančný príspevok. Sme zariadenie s celoštátnou pôsobnosťou, o to viac si vážim prístup BBSK, že podporil takýto projekt, ktorý slúži prioritne detským, ale aj dospelým pacientom. Verím, že naša úspešná spolupráca bude pokračovať,“ doplnil Vladimír Sitarčík, riaditeľ ŠLÚ Marína.

✅ Za posledných päť rokov investoval kraj viac ako 🔟 miliónov eur do zariadení sociálnych služieb, len v okrese Zvolen to bol viac ako milión. Prišiel tiež s inovatívnym nápadom Centier integrovanej sociálno-zdravotnej starostlivosti, ktoré dokážu pokryť väčšie územia a starostlivosť o seniorov preniesť do ich domáceho prostredia.

🗭 „Snažíme sa aj poradiť a nasmerovať samotné ministerstvo zdravotníctva, aby venovalo pozornosť ambulantnému sektoru – aj tu, pri tejto príležitosti zmienim, že napriek tomu, že pán premiér sľúbil navýšenie platieb aj pre toto zariadenie od zdravotných poisťovní, doposiaľ sa tak nestalo. Hovorím o sumách rádovo v stotisícoch eur, ktoré im dnes chýbajú. Je mimoriadne dôležité, aby takéto zariadenia mali to, čo im chýba, aby dostali, čo im bolo sľúbené,“ uzavrel Ondrej Lunter.

#bbsk #dobrykraj


Autor správy, foto a správu publikoval Banskobystrický samosprávny kraj on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *