Photos from BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie)’s post
OD KOSENIA K VZÁCNYM DRUHOM
V rámci obnovy a manažmentu dunajských lužných biotopov (#LIFE_DunajskeLuhy) nezabúdame ani na lúčne biotopy.
V blízkosti Číčovských rybníkov sme zrevitalizovali približne 23 ha degradovaných lúk a podmáčaných polí v spolupráci s miestnym poľnohospodárskym družstvom. Vysiali sme lúčne osivo zložené z našich pôvodných druhov rastlín a lúky kosíme raz do roka.
Po dvoch rokoch botanický monitoring zaznamenal výskyt vzácnych slanomilných druhov rastlín, ako Centaurium littorale a sitinu hlavičkatú (Juncus capitatus), kriticky ohrozenú drobnú nenápadnú bylinu, ktorá sa vyskytuje na Záhorí. V minulom roku bol na lokalite objavený ďalší vzácny nález, druh európskeho významu, endemit Panónskej nížiny Cirsium brachycephalum. Tento fialovo kvitnúci pichliač úzkolistý má centrum rozšírenia v Maďarsku, s výskytom v Rakúsku, Srbsku, na Morave a na južnom Slovensku. Preferuje mokré, spravidla slatinné až miene slanisté lúky, okraje kanálov, priekopy v nížinách. Veľkosť populácií druhu ako aj ich počet sa na Slovensku neustále zmenšuje v dôsledku zarastania jeho biotopov.
Tam, kde nemôžeme pásť pošleme aspoň koscov na traktoroch.
Pravidelné kosenie výrazne pomáha potlačiť nepôvodné druhy bylín (Solidago gigantea, Aster lanceolatus agg.), tiež nálet drevín (Populus nigra, Populus × canescens) a expanzívneho druhu Calamagrostis epigejos, ktorý na častiach vytvára rozsiahlejšie porasty, čím sa zachováva lúčny biotop.
Citlivým zásahom do našej krajiny prinavraciame stratenú pestrosť života a vytvárame podmienky vhodné pre vzácne a ohrozené druhy.
(foto: M. Šibíková)
Autor správy, foto a správu publikoval BROZ (Bratislavské regionálne ochranárske združenie) on Facebook Zdroj Read More