islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Inštitút environmentálnej politiky – IEP’s post

— UHLÍKOVÁ NEUTRALITA

Naša analytička Kristína sa zúčastnila spolu s Norbert Kurilla, Miroslav Beblavý a Juraj Melichár z PRIATELIA ZEME SPZ (Friends Of The Earth Slovakia) diskusie o zelenej vizii Slovenska, organizovanou SME konferencie a Klimatická iniciatíva. “Slovensko síce nie je v súčasnosti existenčne ohrozené zmenou klímy, napriek tomu sa odhaduje, že v roku 2100 budú predstavovať ročné náklady na škody v poľnohospodárstve, extrémne sucho a povodne vyše 2 miliárd eur,” povedala Kristína.

Podľa hostí diskusie by mala vláda a štátne inštitúcie prezentovať bezuhlíkovú budúcnosť v pozitívnom svetle a klásť väčší dôraz na podporu projektov, mechanizmov a technológií pre úspešnú dekarbonizáciu. “Kľúčom k uhlíkovej neutralite sú na Slovensku budovy, nakoľko spotrebúvajú až 40 % energií,” poznamenal poradca prezidentky Norbert Kurilla.

“Každý z nás vie prispieť k pozitívnej zmene, treba sa pozrieť na to, ako jednotlivec prispieva k emisiám skleníkových plynov, čo nám pekne ukazuje nástroj uhlíkovej kalkulačky od Inštitút environmentálnej politiky – IEP,“ poznamenala Kristína. Kľúčové budú ale systémové opatrenia na úrovni EÚ. Pre efektívnu dekarbonizáciu bude potrebné podporiť zavádzanie ešte modernejších technológií v priemysle a energetike.

Začiatkom roka 2022 vznikla v spolupráci IEP, Útvar hodnoty za peniaze a Boston Consulting Group MACC krivka, ktorá slúži na porovnanie možností dekarbonizácie. Je to prvá cestovná mapa opatrení, ktorými vieme do roku 2030 dosiahnuť cieľ zníženia emisií o 55%. V súčasnosti IEP vďaka podpore z EK pracuje na aktualizácii energeticko- klimatického modelovania a príprave scenárov dosiahnutia uhlíkovej neutrality.

Viac sa dozviete v diskusii: http://tiny.cc/zelenadiskusia


Autor správy, foto a správu publikoval Inštitút environmentálnej politiky – IEP on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *