islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from JEZUITI.sk’s post

24. máj

Panna Mária, Ukazovateľka cesty

K najvýraznejším obrazom Márie patrí ikona Hodigitria (Ukazovateľka cesty). Mária je znázornená ako žena, ktorá sa pozerá späť na svoju cestu s Ježišom: najskôr mu ukázala cestu do sveta, potom šla s ním kúsok jeho cesty, aby napokon spoznala, že on je tá Cesta. Mária musela žiť s tým, že Ježiš je síce jej syn, ale predsa nie tak, ako si to ona myslela. Vie, že ho síce porodila ako človeka, ale on ako Boh bol pred ňou. Aj Mária musela najskôr preniknúť do Ježišovho tajomstva, že je jej synom a zároveň Synom Božím, že je bratom ľudí a zároveň Pánom celého stvorenstva.

Dnešný sviatok je zvlášť uctievaný v Spoločnosti Ježišovej aj preto, že takéto znázornenie Panny Márie bolo prítomné v kaplnke malého kostolíka, kde prvý jezuiti začínali svoju misiu v Ríme a ktorý bol zvlášť milý svätému Ignácovi. Dnes je súčasťou bočnej kaplnky Kostola del Gesù v Ríme.

Obraz Madony della Strada je freska namaľovaná pravdepodobne medzi druhou polovicou 13. a prvou polovicou 14. storočia. V súčasnosti je aplikovaný na bridlicovej podložke s rozmermi 68 x 75 cm. Hoci atribúcia zatiaľ nebola určená, pozoruhodné kompozičné prvky poukazujú na najlepšiu stredovekú rímsku školu.

Panna Mária je zobrazená v polovičnej výške s Dieťaťom v náručí, ktoré drží ľavou rukou, zatiaľ čo pravú ruku má otvorenú, obrátenú k veriacim. Jej korunovanú hlavu obklopuje nimbus, jej pohľad je frontálny a celá postava je zahalená do zlatého plášťa.Dieťa má hlavu lemovanú nimbom a krížom a postoj Pantokratora; má čelný pohľad vyznačujúcí sa pokojnou prísnosťou; v ľavej ruke drží knihu a pravú dvíha v geste požehnania.

Celkovo sa zdá, že obraz evokuje typológiu Matky sprostredkovateľky milosti, ktorá zároveň vyzýva k dôvere vo svojho Syna a prihovára sa mu. Je pochopiteľné, keď sa ľudia so svojimi žiadosťami, starosťami a prosbami obracajú na Máriu. Ona povzbudzuje, aby sa s nimi obrátili na Ježiša. A ten má pre každého, ktorý k nemu s dôverou prichádza, smerodajné slovo. Ježiš je cesta, pravda a život (Jn 14,6).

Autor správy, foto a správu publikoval JEZUITI.sk on Facebook Zdroj Read More
Napíšte nám v prípade preklepu alebo chyby v článku. Ďakujeme

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *