islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Mesto Banská Bystrica’s post

PRIKRMUJETE V ZIME OPERENCE? 🐦

V chladnom období mnohí z vás napĺňajú vtáčie kŕmidlá rôznymi semienkami a ovocím. V zimných mesiacoch sa u nás zdržujú desiatky druhov operencov, ktoré potrebujú našu pomoc. Potraviny, ktoré konzumujú ľudia, ale nie sú pre nich vhodné, skôr im môžu uškodiť.

✅ Do kŕmidla môžete nasypať prírodné semená, oriešky, ovocie, zeleninu, použiť môžeme aj energetické krmivo vo forme loja, vareného mäsa alebo tukových zmesí z bravčovej masti so semienkami.

❌ Nedávajte im nič korenené, sladké, slané, pražené, pečivo či údené, ani kožu z údenej slaniny, ktorá na prikrmovanie nie je vhodná.

V mestskom prostredí môžete kŕmidlo umiestniť najlepšie na miesto, kde rušný vtáčí život nebude vadiť ostatným obyvateľom sídliska. Ak bývate v rodinnom dome so záhradou, máte jednoduchú úlohu – bezpečne umiestniť kŕmidlo na priestrannom mieste, odkiaľ majú vtáky dostatočný rozhľad, a aj čas na únik pred predátorom.

Najviac kŕmidiel a vtáčích búdok na jeden štvorcový meter na Slovensku nájdete v záhrade rodičovského domu prírodovedca Miroslava Sanigu. Jeho „Rozprávkovú vtáčiu záhradku“ v obci Liptovské Revúce, tvorí 60 veľkých samorastových kŕmidiel a 250 búdok. Operence, ktoré prikrmuje, skonzumujú ročne až 1 000 kg slnečnice.

📸 M. Saniga


Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *