islovak.sk

online denné spravodajstvo – žijeme Slovenskom…

Photos from Mesto Banská Bystrica’s post

BANSKÁ BYSTRICA MÁ ĎALŠIU PAMÄTNÚ TABUĽU

Dnes bola na Námestí SNP 14 slávnostne odhalená pamätná tabuľa hudobnému skladateľovi, zberateľovi ľudových piesní a editorovi ich nahrávok, autorovi orchestrálnych diel, filmovej i scénickej hudby – Svetozárovi Stračinovi.

Detstvo prežil v Banskej Bystrici, kde od svojich štyroch rokov hrával na harmonike a od desiatich sa učil hrať na klavíri v banskobystrickej hudobnej škole. Celoživotne sa orientoval na jeho folklór a ľudové nástroje. Inšpiráciou a zdrojom nápadov mu boli aj stretnutia s osobnosťami folklórneho hnutia. Bol spoluorganizátor folklórnych festivalov v Detve a Východnej. Spolu s inými slovenskými hudobnými skladateľmi, patrí rodák z Martina k hudobnej histórii súborov SĽUK a Lúčnica. Pochovaný je, podľa svojho želania, na tunajšom rímskokatolíckom cintoríne. Na jeho počesť je v našom meste pomenovaná aj Ulica Svetozára Stračinu.

Dnešný počin je dôkazom, že nezabúdame na významné osobnosti, ktorých život sa spája s naším mestom. Veríme, že tabuľa bude obyvateľom i návštevníkom pripomínať úzke prepojenie Svetozára Stračinu s Banskou Bystricou, a súčasne sa stane zaujímavým zdrojom poznania koloritu mesta pod Urpínom.


Autor správy, foto a správu publikoval Mesto Banská Bystrica on Facebook Zdroj Read More

LEAVE A RESPONSE

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *